Co się stanie, gdy nie zapłacę faktury VAT?
01.01.2017 (Aktualizacja: 30.01.2024)
01.01.2017 (Aktualizacja: 30.01.2024)
Przeczytaj ebook „Co można wrzucić w koszty firmy”! Nasz poradnik to ponad 150 stron unikalnej wiedzy napisanej przez wykwalifikowaną księgową. W trakcie lektury znajdziesz m.in. odpowiedzi na poniższe pytania:
✅ Czym są koszty uzyskania przychodu?
✅ Co możesz odliczyć od podatku dochodowego?
✅ Jak płacić niskie podatki?
✅ Jak sprawić, by więcej pieniędzy zostało w Twojej kieszeni?
✅ Czy rower można wziąć na fakturę?
Gdy otrzymałeś fakturę VAT, ale się z nią nie zgadzasz, jak najszybciej poinformuj o tym jej wystawcę, najlepiej na piśmie. Możesz mieć zastrzeżenia np. co do ilości dostarczonego towaru, albo umówionej ceny czy zakresu wykonanej usługi. Poproś wtedy o wystawienie faktury korygującej. Zdarza się nawet, że faktura dokumentuje usługę, która w ogóle nie została wykonana, albo której nie zamawiałeś. Faktura powinna dokumentować rzeczywiste warunki transakcji.
Korekty kwot i pozycji na fakturze może dokonać jedynie jej wystawca. Gdy odmawia i nie reaguje na Twoje argumenty, możesz nawet wnieść sprawę do sądu. Najłatwiej bronić swoich racji, jeżeli ustalenia odbywały się w formie umowy lub rozmów mailowych czy smsowych. Pozostaje wtedy dowód, na który możesz się powołać, broniąc swoich racji.
Jeżeli jednak sprzedający wykonał usługę lub dostarczył Ci towar zgodnie z zamówieniem i umową, ma prawo domagać się zapłaty. Gdy nie otrzyma pieniędzy w terminie wskazanym na fakturze lub wynikającym z umowy, możesz spodziewać się wezwania do zapłaty. Sprzedawca ma prawo żądać należności wynikającej z faktury oraz odsetek ustawowych, a jeśli transakcja dotyczyła dwóch przedsiębiorców – także rekompensaty za koszty odzyskiwania należności w kwocie 40 euro (w przeliczeniu na złotówki). Gdy kupujący, pomimo wezwań, nie ureguluje zobowiązania, może spodziewać się wniesienia sprawy do sądu. Przegrana procesu skutkuje poniesieniem dodatkowych kosztów sądowych.
Jeżeli sąd przychyli się do wersji sprzedającego i wyda nakaz zapłaty, a Ty nadal nie opłacisz faktury, sprawa może zostać przekazana komornikowi. Opłaty komornicze są bardzo wysokie i obciążają dłużnika. Komornik może wszcząć postępowanie egzekucyjne, które skutkuje zajęciem firmowego rachunku bankowego, nieruchomości, samochodu, nie tylko firmowych, ale – w niektórych przypadkach – także prywatnych. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą odpowiada za zobowiązania firmowe całym swoim majątkiem, również osobistym.
Sprzedający ma prawo również przekazać dług do firmy windykacyjnej albo go upublicznić w Krajowym Rejestrze Długów lub innym biurze informacji gospodarczej. Taka wzmianka psuje wizerunek firmy. Może powodować również problem z zakupem np. telefonu na raty, uzyskaniem pożyczki albo zniechęcić do współpracy potencjalnych kontrahentów.
Brak płatności za fakturę ma również swoje konsekwencje w podatku dochodowym i podatku od towarów i usług. Jeżeli jesteś czynnym podatnikiem VAT i odliczysz podatek VAT od faktury, której nie zapłaciłeś, będziesz zobowiązany dokonać korekty rozliczeń i zwrócić odliczony podatek po upływie 150 dni od terminu płatności podanego na fakturze. Jeżeli tego nie zrobisz, organ podatkowy może nakazać Ci zapłacić dodatkowo 30% kwoty podatku odliczonego z nieopłaconych faktur.
A gdy faktura zawiera adnotację „metoda kasowa”, wówczas, jako kupujący w ogóle nie możesz odliczyć VATu, dopóki nie dokonasz płatności.
W podatku dochodowym zapłata również ma znaczenie. Przepisy mówią, że kosztem uzyskania przychodu może być wydatek poniesiony. Jeżeli faktura w ogóle nie zostanie zapłacona, to znaczy, że koszty nigdy nie zostaną poniesione i takie wydatki nie powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w Twojej firmie.
Jeżeli więc brak zapłaty za fakturę wynika z tego, że faktura została nieprawidłowo wystawiona na kwotę lub ilość większą od umówionej, postaraj się o jak najszybsze wystawienie faktury korygującej z niższą ceną. Natomiast gdy nie masz zastrzeżeń do dokumentu, ale problemem jest brak płynności finansowej, poszukaj innych możliwości zdobycia pieniędzy (np. pożyczka) i nie zwlekaj z płatnością zbyt długo, bo brak zapłaty może podważyć Twój wizerunek i narazić Cię na przykre konsekwencje finansowe i skarbowe.
Polecane artykuły
10.09.2024
Środki trwałe – definicja Środki trwałe to składniki majątku przedsiębiorstwa, które są wykorzystywane przez okres dłuższy niż rok w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mogą to być zarówno nieruchomości (np. budynki, grunty), maszyny, urządzenia, jak i inne przedmioty materialne. Kluczowe cechy środków trwałych to ich zdolność do wieloletniego użytkowania, kompletny stan oraz konieczność prowadzenia ewidencji w przypadku […]
czytaj dalej13.08.2024 (Aktualizacja: 06.09.2024)
Płynność finansowa firmy to kluczowy element, który decyduje o jej zdolności do terminowego regulowania zobowiązań i kontynuowania działalności. W dynamicznym środowisku biznesowym, zarządzanie finansami wymaga precyzyjnych narzędzi, które pomagają monitorować i kontrolować przepływy pieniężne. Jednym z takich narzędzi jest program do faktur. W jaki sposób może on poprawić płynność finansową firmy?
czytaj dalej29.07.2024 (Aktualizacja: 06.09.2024)
Freelancing staje się coraz bardziej popularnym modelem pracy, a jednym z kluczowych aspektów zarządzania własnym biznesem jest wystawianie faktur. Programy do fakturowania oferują freelancerom narzędzia, które nie tylko ułatwiają ten proces, ale również pomagają w zarządzaniu finansami. Wybór odpowiedniego programu do faktur jest istotny dla efektywnego i profesjonalnego prowadzenia działalności. W tym artykule omówimy najważniejsze funkcje, które powinien posiadać idealny program do fakturowania dla freelancerów.
czytaj dalej