Jak regulować swoje zobowiązania fakturami, które wystawiasz?
13.12.2017 (Aktualizacja: 19.01.2025)
13.12.2017 (Aktualizacja: 19.01.2025)
Sprzedaż faktur z wydłużonym terminem płatności, potocznie nazywana faktoringiem, to jeden ze sposobów utrzymania własnej płynności finansowej. To dodatkowe źródło finansowania (alternatywne dla kredytów czy pożyczek bankowych) pozwala rozwijać działalność gospodarczą przy jednoczesnym stosowaniu wydłużonych terminów płatności – istotnych z perspektywy kontrahentów. A nic tak nie rozwija skrzydeł w biznesie, jak długofalowa współpraca z zadowolonym klientem.
Sprzedaż faktur z wydłużonym terminem płatności do odpowiedniej instytucji finansowej, umożliwia odzyskanie gotówki już w ciągu kilku dni – a nawet godzin – po wystawieniu faktury. Zamiast czekać do terminu płatności, odzyskany pieniądz (nawet do 97% wartości faktury brutto) można od razu przeznaczyć na dowolny cel, np. uregulować zaległe zobowiązania lub kupić nową maszynę produkcyjną.
Rozpocznij fakturowanie z intuicyjnym programem do faktur
Sprzedaż faktur z wydłużonym terminem płatności łatwo rozliczyć księgowo, co pozwala zachować równowagę bilansową. Nie jest tu wymagane podpisywanie długofalowych umów ramowych. Jest to dodatkowe źródło finansowania, z którego korzystasz tylko wtedy, gdy masz taką potrzebę. W dodatku za potrąconą przy sprzedaży faktury prowizję otrzymasz fakturę kosztową, na podstawie której odliczysz podatek VAT. Do Ciebie zatem należy decyzja czy zaciągać długoterminowe kredyty bankowe, obciążające budżet firmy, czy zaspokajać bieżące potrzeby finansowe sprzedając – doraźnie lub stale – swoje faktury przychodowe.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
11.04.2025 (Aktualizacja: 15.04.2025)
Rok 2025 przynosi zmiany, które mają znaczenie dla wszystkich podatników w Polsce. Kwota wolna od podatku to temat budzący zawsze duże zainteresowanie, zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób zatrudnionych na etacie. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest kwota wolna od podatku, jak wpływa na nasze wynagrodzenia, jakie zmiany nas czekają i jak wygląda sytuacja w innych krajach.
czytaj dalej04.04.2025 (Aktualizacja: 15.04.2025)
W świecie podatków i fakturowania każdy szczegół ma znaczenie. Od 1 października 2020 roku podatnicy VAT zostali zobowiązani do oznaczania sprzedaży odpowiednimi kodami GTU. W tym artykule wyjaśniamy, czym są kody GTU, kto musi je stosować oraz jak poprawnie przypisywać towary i usługi do odpowiednich kategorii.
czytaj dalej24.03.2025 (Aktualizacja: 11.04.2025)
Podatek dochodowy to jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie osoby pracujące na etacie, prowadzone działalności gospodarcze czy uzyskujące dochody z innych źródeł. Ile wynosi podatek dochodowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od formy opodatkowania, źródła dochodu oraz wysokości uzyskanych przychodów. W artykule poniżej szczegółowo wyjaśniamy, jak obliczyć podatek dochodowy i jakie zasady obowiązują w 2024 roku.
czytaj dalej