5 powodów, dla których warto założyć własną firmę

02.05.2017 (Aktualizacja: 07.10.2024)

Przedsiębiorczość w Polsce nabiera rozpędu. Według przygotowanego przez NBP raportu o rynku pracy, w 2016 roku liczba samozatrudnionych wzrosła o 117 tysięcy osób i przez najbliższe 5 lat będzie przyspieszać. Co sprawia, że Polacy decydują się przejść „na swoje”? Powodów jest kilka. Warto założyć własny biznes, ponieważ...

1. Jesteś niezależny

Być sobie sterem, żeglarzem i okrętem – to dla polskich przedsiębiorców najsilniejszy bodziec skłaniający do założenia własnej firmy. Według Światowego Raportu Amway o Przedsiębiorczości AGER 2016, niezależność jako najważniejszy powód, by założyć własny biznes, wskazała prawie połowa zakładających firmę Polaków. Z kolei w badaniu „Polski przedsiębiorca. Portret własny”, przeprowadzonym przez home.pl w lutym 2017 roku, powód ten wskazało dwóch na trzech ankietowanych. Nie ma lepszej recepty na niezależność czasową i finansową niż zostanie swoim własnym szefem! Prowadząc firmę nie musisz się nikomu podporządkowywać, sam ustalasz reguły i podejmujesz decyzje. I co najważniejsze – pracujesz na własny, a nie cudzy, sukces.

2. Masz szansę stać się Rockefellerem

Poprawa sytuacji materialnej i wzrost standardu życia swojego i najbliższych – oto kolejne powody, dla których Polacy decydują się na własny biznes. Czy przedsiębiorcom rzeczywiście żyje się lepiej? Według raportu NBP z 2015 roku na temat zasobności gospodarstw domowych w Polsce, majątek samozatrudnionych szacowany jest na 783,6 tys. zł rocznie, co oznacza, że jest prawie 4 razy większy niż majątek etatowych pracowników! Warto przy tym podkreślić, że skala zarobków przedsiębiorców nie ma górnej granicy. To, ile zarobisz, zależy głównie od Ciebie, a zatem droga do miliona jest otwarta.

3. Szybciej i łatwiej nawiązujesz współpracę

Posiadanie własnego biznesu daje Ci większą szansę na zdobycie nowych klientów. Dlaczego? Ponieważ zapłata za fakturę to najprostszy sposób rozliczeń. Nie muszą wystawiać PITów, przesyłać wzorów rachunków i zastanawiać się, jakie podatki i składki ZUS wyliczyć. Po prostu robią przelew za fakturę, którą im dostarczasz. Fakturę opatrzoną Twoim logo. Dzięki temu potencjalni kontrahenci są przychylniej nastawieni do współpracy z firmą niż z osobą, która nie posiada własnej działalności.

Poznaj nasz polecany program do faktur

4. Korzystasz z ulg

Obecnie ulgowe składki na ZUS przysługują przez pierwsze 2 lata własnej działalności, jednak już niebawem warunki dla początkujących przedsiębiorców staną się jeszcze bardziej przyjazne. Według zapowiedzi rządu, od 1 stycznia 2018 roku zaczną obowiązywać nowe zasady opłacania składek ZUS – właściciele firm, które zarabiają mniej niż 4 tys. złotych miesięcznie, będą płacić mniej. Co więcej, osoby, które zaczynają przygodę z biznesem, przez pierwsze pół roku będą zupełnie zwolnione z opłacania składek, a po upływie tego okresu jeszcze przez 2,5 roku będą mogły płacić podatki na preferencyjnych warunkach. Warto przy tym pamiętać, że na każdym etapie działalności przedsiębiorcy mogą zadbać o obniżenie płaconego podatku poprzez wliczenie wydatków na towary i usługi w koszty firmy. Im wyższe wykażą wydatki związane z działalnością firmy, tym niższy zapłacą podatek.

5. Spełniasz marzenia

I na koniec: prowadzenie firmy to nie tylko niezależność, zyski i prestiż. To również okazja, by spełniać swoje marzenia – działać charytatywnie, podróżować po świecie, poznawać inspirujących ludzi. Dzięki możliwościom, jakie daje Ci własny biznes, masz szansę się realizować, rozwijać i nieustannie piąć się po drabinie sukcesu.

Jeśli chciałbyś prowadzić własny biznes, jednak trapią Cię związane z tym obawy i wątpliwości, przeczytaj historię 4 przedsiębiorstw, które osiągnęły sukces, mimo że borykały się z wieloma trudnościami. Im się udało – Tobie też może. Powodzenia!

Justyna Wrażeń

Dominik Bożek

Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.

in

Jeżeli ten artykuł był pomocny, pomyśl jak pomocny jest nasz program