5 powodów, dla których warto założyć własną firmę
02.05.2017 (Aktualizacja: 07.10.2024)
02.05.2017 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Być sobie sterem, żeglarzem i okrętem – to dla polskich przedsiębiorców najsilniejszy bodziec skłaniający do założenia własnej firmy. Według Światowego Raportu Amway o Przedsiębiorczości AGER 2016, niezależność jako najważniejszy powód, by założyć własny biznes, wskazała prawie połowa zakładających firmę Polaków. Z kolei w badaniu „Polski przedsiębiorca. Portret własny”, przeprowadzonym przez home.pl w lutym 2017 roku, powód ten wskazało dwóch na trzech ankietowanych. Nie ma lepszej recepty na niezależność czasową i finansową niż zostanie swoim własnym szefem! Prowadząc firmę nie musisz się nikomu podporządkowywać, sam ustalasz reguły i podejmujesz decyzje. I co najważniejsze – pracujesz na własny, a nie cudzy, sukces.
Poprawa sytuacji materialnej i wzrost standardu życia swojego i najbliższych – oto kolejne powody, dla których Polacy decydują się na własny biznes. Czy przedsiębiorcom rzeczywiście żyje się lepiej? Według raportu NBP z 2015 roku na temat zasobności gospodarstw domowych w Polsce, majątek samozatrudnionych szacowany jest na 783,6 tys. zł rocznie, co oznacza, że jest prawie 4 razy większy niż majątek etatowych pracowników! Warto przy tym podkreślić, że skala zarobków przedsiębiorców nie ma górnej granicy. To, ile zarobisz, zależy głównie od Ciebie, a zatem droga do miliona jest otwarta.
Posiadanie własnego biznesu daje Ci większą szansę na zdobycie nowych klientów. Dlaczego? Ponieważ zapłata za fakturę to najprostszy sposób rozliczeń. Nie muszą wystawiać PITów, przesyłać wzorów rachunków i zastanawiać się, jakie podatki i składki ZUS wyliczyć. Po prostu robią przelew za fakturę, którą im dostarczasz. Fakturę opatrzoną Twoim logo. Dzięki temu potencjalni kontrahenci są przychylniej nastawieni do współpracy z firmą niż z osobą, która nie posiada własnej działalności.
Poznaj nasz polecany program do faktur
Obecnie ulgowe składki na ZUS przysługują przez pierwsze 2 lata własnej działalności, jednak już niebawem warunki dla początkujących przedsiębiorców staną się jeszcze bardziej przyjazne. Według zapowiedzi rządu, od 1 stycznia 2018 roku zaczną obowiązywać nowe zasady opłacania składek ZUS – właściciele firm, które zarabiają mniej niż 4 tys. złotych miesięcznie, będą płacić mniej. Co więcej, osoby, które zaczynają przygodę z biznesem, przez pierwsze pół roku będą zupełnie zwolnione z opłacania składek, a po upływie tego okresu jeszcze przez 2,5 roku będą mogły płacić podatki na preferencyjnych warunkach. Warto przy tym pamiętać, że na każdym etapie działalności przedsiębiorcy mogą zadbać o obniżenie płaconego podatku poprzez wliczenie wydatków na towary i usługi w koszty firmy. Im wyższe wykażą wydatki związane z działalnością firmy, tym niższy zapłacą podatek.
I na koniec: prowadzenie firmy to nie tylko niezależność, zyski i prestiż. To również okazja, by spełniać swoje marzenia – działać charytatywnie, podróżować po świecie, poznawać inspirujących ludzi. Dzięki możliwościom, jakie daje Ci własny biznes, masz szansę się realizować, rozwijać i nieustannie piąć się po drabinie sukcesu.
Jeśli chciałbyś prowadzić własny biznes, jednak trapią Cię związane z tym obawy i wątpliwości, przeczytaj historię 4 przedsiębiorstw, które osiągnęły sukces, mimo że borykały się z wieloma trudnościami. Im się udało – Tobie też może. Powodzenia!
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
10.09.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Środki trwałe – definicja Środki trwałe to składniki majątku przedsiębiorstwa, które są wykorzystywane przez okres dłuższy niż rok w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mogą to być zarówno nieruchomości (np. budynki, grunty), maszyny, urządzenia, jak i inne przedmioty materialne. Kluczowe cechy środków trwałych to ich zdolność do wieloletniego użytkowania, kompletny stan oraz konieczność prowadzenia ewidencji w przypadku […]
czytaj dalej13.08.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Płynność finansowa firmy to kluczowy element, który decyduje o jej zdolności do terminowego regulowania zobowiązań i kontynuowania działalności. W dynamicznym środowisku biznesowym, zarządzanie finansami wymaga precyzyjnych narzędzi, które pomagają monitorować i kontrolować przepływy pieniężne. Jednym z takich narzędzi jest program do faktur. W jaki sposób może on poprawić płynność finansową firmy?
czytaj dalej29.07.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Freelancing staje się coraz bardziej popularnym modelem pracy, a jednym z kluczowych aspektów zarządzania własnym biznesem jest wystawianie faktur. Programy do fakturowania oferują freelancerom narzędzia, które nie tylko ułatwiają ten proces, ale również pomagają w zarządzaniu finansami. Wybór odpowiedniego programu do faktur jest istotny dla efektywnego i profesjonalnego prowadzenia działalności. W tym artykule omówimy najważniejsze funkcje, które powinien posiadać idealny program do fakturowania dla freelancerów.
czytaj dalej