Jak wysłać ZUS DRA z naszej aplikacji?
11.03.2024 (Aktualizacja: 19.02.2025)
11.03.2024 (Aktualizacja: 19.02.2025)
Deklarację należy złożyć do:
Jak wysłać ZUS DRA:
W systemie Faktura.pl po rozliczeniu miesiąca w zakładce Księgowość w kolumnie ZUS pojawi się ikona pobrania – Pobierz dokument. Po pobraniu dokumentu zaloguj się na swoje konto w PUE ZUS.
Po zalogowaniu przejdź do zakładki ePłatnik à Dokumenty à Import KEDU, następnie naciśnij Dalej. Nie widzisz zakładki ePłatnik – aktywuj ją.
Na kolejnej stronie nic nie wybierasz, naciśnij Dalej.
W tym kroku należy wczytać poprzez przycisk Wybierz plik, który pobrałeś z Faktura.pl.
Po dodaniu pliku naciśnij Dalej.
Zaznaczamy ZUS DRA i następnie klikamy Zakończ.
Otrzymasz komunikat – naciśnij Tak.
Teraz przechodzimy do zakładki Dokumenty –> Dokumenty robocze, wybieramy ZUS DRA i naciskamy Zatwierdź.
Na koniec przejdź do zakładki Dokumenty –> Dokumenty zatwierdzone, wybierz ZUS DRA i naciśnij Wyślij.
Ostatnim krokiem jest podpisanie dokumentów, możesz to zrobić:
2. Przy pomocy Eksperta księgowego Faktura.pl.
W systemie Faktura.pl po rozliczeniu miesiąca w zakładce Księgowość w kolumnie ZUS należy kliknąć w ikonkę Wyślij deklarację do ZUS.
Zlecając wysyłkę zauważysz status realizacji wysyłki wraz z datą i godziną zmiany statusu:
Wysyłka jest realizowana w dni robocze. Zleceneia zgłoszone do godziny 15:00 będą składane jeszcze tego samego dnia. Zlecenia zgłaszane po 15:00 będą wysyłane następnego dnia roboczego.
Usługa jest dostępna dla firm, które mają w naszym programie jeden z poniższych abonamentów:
Uwaga!
Czas oczekiwania na potwierdzenie przyjęcia DRA w ZUS (UPO) może trwać 7 dni – jest to wymóg programu Płatnik.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
14.05.2025 (Aktualizacja: 23.05.2025)
Rok 2025 przynosi kontynuację zmian w systemie podatkowym, które rozpoczęły się wraz z reformami wprowadzonymi przez Polski Ład. Kluczową rolę w określaniu wysokości podatku dochodowego nadal odgrywają progi podatkowe, decydujące o tym, ile podatku zapłacimy w zależności od osiągniętego dochodu. Dla przedsiębiorców, samozatrudnionych czy pracowników etatowych, aktualna znajomość stawek i przepisów to nie tylko obowiązek, ale często realna szansa na optymalizację kosztów i zwiększenie oszczędności.
czytaj dalej28.04.2025 (Aktualizacja: 06.05.2025)
Rezydencja podatkowa to pojęcie kluczowe zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców działających w kraju lub za granicą. Od jej ustalenia zależy, gdzie i w jakim zakresie zapłacimy podatki. W dobie globalizacji i pracy zdalnej z różnych zakątków świata, temat staje się coraz bardziej aktualny.
czytaj dalej11.04.2025 (Aktualizacja: 15.04.2025)
Rok 2025 przynosi zmiany, które mają znaczenie dla wszystkich podatników w Polsce. Kwota wolna od podatku to temat budzący zawsze duże zainteresowanie, zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób zatrudnionych na etacie. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest kwota wolna od podatku, jak wpływa na nasze wynagrodzenia, jakie zmiany nas czekają i jak wygląda sytuacja w innych krajach.
czytaj dalej