Zeznanie podatkowe dla jednoosobowej działalności gospodarczej
15.01.2018
15.01.2018
To najpowszechniejsze zeznanie podatkowe osób prowadzących działalność gospodarczą. Jeśli wybrałeś sposób opodatkowania na zasadach ogólnych, czyli do kwoty 85.528,00 zł swoje dochody opodatkowujesz 18% podatkiem, a powyżej tej kwoty 32% podatkiem to musisz po zakończonym roku podatkowym złożyć w Urzędzie Skarbowym PIT-36. PIT ten należy przesłać do Urzędu Skarbowego do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego. PIT-36 jest dość podobny do PIT-37. Różni się tym, iż musisz do niego dołączyć załącznik PIT-B, w którym wykazujesz przychód oraz koszty swojej działalności gospodarczej. Wartości te zostają potem przenoszone do tabeli w PIT-36. Różnicą jest też to, iż Ty jako podatnik sam wykazujesz wpłacone przez siebie zaliczki na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego, z podziałem na miesiące bądź kwartały (zależy czy opłacasz zaliczki kwartalnie czy miesięcznie).
W PIT-36 poza dochodami z działalności gospodarczej wykazujesz również pozostałe swoje dochody. Jeśli np. prowadzisz działalność gospodarczą, ale też pracujesz „na etacie” to dochody z etatu również wykazujesz na jednym zeznaniu podatkowym – PIT-36. Na tym samym zeznaniu podatkowym wykażesz też np. zasiłek z ZUS-u. Nie wykazujesz osobno dochodu z działalności gospodarczej na PIT-36 a pozostałych dochodów na PIT-37. Wszystkie swoje dochody wykazujesz na jednym zeznaniu – PIT-36.
Rozliczając się na zasadach ogólnych w PIT-36 możesz również dokonać odliczeń od podatku, np. skorzystać z ulgi prorodzinnej czy rozliczyć się z małżonkiem.
PIT-36L przeznaczony jest dla podatników, którzy wybrali podatek liniowy. Jeśli opodatkowujesz swoje dochody 19% podatkiem to musisz złożyć w Urzędzie Skarbowym PIT-36L do końca kwietnia następnego roku podatkowego. Tak jak do PIT-36 tak samo i do PIT-36L musisz dołączyć PIT-B i samemu wykazać wpłacone zaliczki na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego.
Różnica pomiędzy PIT-36 i PIT-36L jest taka, że na zeznaniu podatkowym PIT-36L nie możesz rozliczyć się z małżonkiem ani nie możesz skorzystać z żadnych ulg, czy wykazać inne dochody. Na PIT-36L rozliczasz tylko i wyłącznie swoją działalność gospodarczą. A jeśli osiągałeś w danym roku podatkowym jeszcze inne przychody to musisz odpowiednio do nich wypełnić też inne zeznania podatkowe.
PIT-28 jest to zeznanie podatkowe dla osób, które swoją działalność gospodarczą opodatkowują w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. PIT-28 musisz złożyć w Urzędzie Skarbowym do końca stycznia następnego roku podatkowego. Na zeznaniu tym nie możesz rozliczyć ulgi prorodzinnej czy rozliczyć się z małżonkiem. Podobnie jak w PIT-36L wykazujesz tylko przychody swojej działalności gospodarczej. Obowiązkowo musisz dołączyć PIT-B.
To zeznanie podatkowe przeznaczone jest dla osób, które swoje przychody opodatkowują kartą podatkową. Jest to bardzo prosty sposób opodatkowania, lecz nie mogą z niego skorzystać wszyscy podatnicy. Termin składania PIT-16A jest taki sam jak dla PIT-28, tj. do końca stycznia kolejnego roku podatkowego. PIT-16A jest deklaracją, w której wykazujesz tylko wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od wysokości kwoty karty podatkowej z podziałem na miesiące w danym roku podatkowym.
Krótko wyjaśnię, iż w karcie podatkowej stawka podatku jest z góry określona i uzależniona jest liczby ludności w miejscowości, w której wykonujemy działalność gospodarczą, od ilości osób które zatrudniamy oraz od tego co jest profilem naszej działalności. Wysokość Twoich przychodów i kosztów nie ma znaczenia. Od wysokości podatku możesz odliczyć składkę zdrowotną. Dlatego też w PIT-16A wykazujesz tylko wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Aby wybrać prawidłowe zeznanie podatkowe musisz wiedzieć jaką formę opodatkowania wybrałeś podczas zakładania działalności i przypasować do niej prawidłowy formularz. We wszystkich przypadkach poza PIT-16A masz możliwość przekazania 1% swojego podatku na wybrany przez siebie cel. Pamiętaj, że PIT-16A i PIT-28 musisz przekazać do Urzędu Skarbowego do końca stycznia kolejnego roku podatkowego, a PIT-36 i PIT-36L do końca kwietnia. Kierując się wskazówkami podczas wypełniania zeznania podatkowego na pewno zrobisz to prawidłowo.
Polecane artykuły
26.06.2023
Poniżej możecie zapoznać się z filmem, który w krótko i przejrzyście przedstawia funkcje księgowości automatycznej w naszej aplikacji. Sami zobaczcie, jakie to łatwe!
czytaj dalej13.06.2023
Rozpoczynasz przygodę z Faktura.pl? A może jesteś naszym stałym użytkownikiem? To nieistotne. Prezentujemy 3 filmiki, dzięki którym dowiesz się więcej na temat działania naszej aplikacji. Zapraszamy!
czytaj dalej05.06.2023
Prezentujemy poradnik w jaki sposób należy w serwisie ePłatnik przejść z ulgi na start na ZUS preferencyjny lub pełny. Poniżej zobaczycie, jak to można zrobić.
czytaj dalej