Ulgi dla firm i Polski (Nowy) Ład
30.11.2021 (Aktualizacja: 29.09.2024)
30.11.2021 (Aktualizacja: 29.09.2024)
Prototypownie i produkcja testowa, próbna może wiązać się ze znacznymi kosztami operacyjnymi lub wydatkami inwestycyjnymi. Przedsiębiorcy, którzy się na nią decydują, ponoszą dodatkowe ryzyka, które nie zawsze zostaną zrównoważone dodatkowymi wpływami. Tymczasem koszt, aby był rozpoznawalny podatkowo, musi mieć związek z przychodem. Dlatego rząd, w ramach Polskiego Ładu, przygotował tarczę fiskalną dla podejmujących to ryzyko firm.
Ulga ta dotyczy rozwiązań innowacyjnych w skali firmy, pozwalających na poszerzenie oferty i zdobycie nowych klientów. Pozwala ona na odliczenie od podstawy opodatkowania 30% kosztów związanych z produkcją próbną oraz wprowadzeniem nowego produktu na rynek. Ulga jest limitowana kwotą maksymalną, która wynosi nie więcej niż 10% uzyskiwanego dochodu. Ulgę rozlicza się w rocznym zeznaniu podatkowym, a na rozliczenie jej przedsiębiorca ma sześć lat.
Koszty kwalifikowane produkcji próbnej to:
Koszty kwalifikowane wprowadzenia na rynek to:
Przez nowy produkt należy rozumieć to produkt, który powstał skutkiem prowadzonych przez podatnika prac B+R (badania i rozwój).
Produkcja w coraz większym stopniu należy do robotów i osiąganej dzięki nim wydajności. W sukurs przedsiębiorcom inwestującym w przemysłowe roboty przychodzi ulga uprawniająca do odliczenia od podstawy opodatkowania 50% kosztów poniesionych na robotyzację. Wartość odliczenia jest limitowana tylko poziomem dochodu, którego nie może w danym roku podatkowym przekroczyć. Tzn. Nie można od dochodu odliczyć więcej, niż jego sumaryczna wartość.
Kliknij, aby poznać funkcje naszego programu do faktur
Ulga uprawnia do odliczenia od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w danym roku na robotyzację. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć dochodu uzyskanego przez przedsiębiorcę w tym roku.
Kosztami kwalifikowanymi są wydatki poniesione na zakup nowych:
A także:
W gospodarce każdego państwa ważny jest pozytywny bilans handlowy wymiany zagranicznej. Dlatego, aby wspierać firmy rozwijające się i eksporterów, rząd przygotował ulgę, polegającą na dodatkowym odliczeniu wydatków poniesionych w związku z ekspansją na nowe rynki zbytu.
Jeżeli przedsiębiorca, w ciągu 2 kolejnych lat, zwiększył przychody ze sprzedaży swoich produktów lub zrealizował sprzedaż nowych produktów, lub też zrealizował sprzedaż na nowym rynku w danym kraju, to przysługuje mu prawo do odliczenia kosztów związanych z ekspansją.
Do wydatków kwalifikowany należą koszty:
Maksymalnie można odliczyć rocznie kwotę do 1 mln zł. Wartość odliczenia nie może przekraczać wytworzonego w ten sposób dochodu. Prawo do ulgi przysługuje w okresie do 6 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym poniesiono wymienione wydatki lub roku, w którym uzyskał prawo do odliczenia.
Promowana jest także działalność badawczo-rozwojowa polskich przedsiębiorstw. Ulga przysługuje niezależnie od tego, czy pracownik jest na etacie, czy umowie cywilno-prawnej, czy też zawarta jest z nim umowa o przeniesienie praw autorskich. Jedynym warunkiem jest, aby co najmniej połowa jego czasu pracy była przeznaczona na działalność badawczo-rozwojową. Czas pracy w związku z tym musi być ewidencjonowany.
Przedsiębiorcy korzystają z niej poprzez możliwość odliczenia kwot ulgi od zaliczek odprowadzanych na podatek od wynagrodzeń pracowników prowadzących działania B+R, a którzy nie mogły odliczyć tego w swoim zeznaniu rocznym, ponieważ ponieśli stratę, lub wysokość ulgi przekraczała poziom dochodu.
Wysokość ulgi jest wyliczana jako iloczyn adekwatnej stawki podatkowej oraz kwoty nieodliczonej ulgi B+R dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych lub prawnych.
Zdecydowanym plusem jest połączenie ulgi na działalność badawczo-rozwojową oraz IP Box. Od nowego roku przedsiębiorca będzie mógł stosować obie te ulgi jednocześnie. Ulga B+R daje prawo odliczenia od dochodu wydatków związanych z działalnością rozwojową wskazanych w ustawie o PIT i o CIT jako kwalifikowane. Polski Ład przynosi zwiększenie kosztów odliczenia o 200% dla podatników mających status centrum badawczo rozwojowego oraz pozostałych podatników, którzy ponoszą koszty kwalifikowane związane z zatrudnieniem kadr do działalności B+R.
Ulga IP Box daje prawo do preferencyjnego opodatkowania stawką 5% dochodów pochodzących z praw własności intelektualnej (np. wzory przemysłowe, patenty, prawa autorskie), które zostały wytworzone lub ulepszone w ramach działań innowacyjnych przedsiębiorcy.
Łatwo zauważyć, że “oczkiem w głowie” Polskiego Ładu jest wsparcie przedsiębiorstw ekspansywnych i innowacyjnych. Jest to niewątpliwy plus całego pakietu, lecz jak każda moneta i ta ma swój rewers. Liczne ulgi oznaczają coraz większą komplikację systemu podatkowego, ochrona przed nadużyciami może oznaczać większy nakład pracy służb skarbowych, a całość może mieć charakter miejscami uznaniowy. Najważniejszym testem będzie jednak skuteczność rozwiązań. Czy przyniosą nam oczekiwany rozwój gospodarczy? Dowiemy się za jakiś czas.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
21.10.2024
Aby przygotować program Optima do importowania faktur z aplikacji Faktura.pl, musisz aktywować funkcję "Praca rozproszona" w menu Konfiguracji, a następnie przejść do sekcji Firma -> Ogólne, a następnie w "Pracy rozproszonej" (należy kliknąć w te menu dwukrotnie) zaznacz księgowość i ustaw identyfikator jako "KS".
czytaj dalej10.09.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Środki trwałe – definicja Środki trwałe to składniki majątku przedsiębiorstwa, które są wykorzystywane przez okres dłuższy niż rok w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mogą to być zarówno nieruchomości (np. budynki, grunty), maszyny, urządzenia, jak i inne przedmioty materialne. Kluczowe cechy środków trwałych to ich zdolność do wieloletniego użytkowania, kompletny stan oraz konieczność prowadzenia ewidencji w przypadku […]
czytaj dalej13.08.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Płynność finansowa firmy to kluczowy element, który decyduje o jej zdolności do terminowego regulowania zobowiązań i kontynuowania działalności. W dynamicznym środowisku biznesowym, zarządzanie finansami wymaga precyzyjnych narzędzi, które pomagają monitorować i kontrolować przepływy pieniężne. Jednym z takich narzędzi jest program do faktur. W jaki sposób może on poprawić płynność finansową firmy?
czytaj dalej