Spółka cywilna – konstrukcja prawna
10.09.2021
10.09.2021
Każdy ze wspólników jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki w zakresie w jakim został umocowany umową spółki lub w sytuacji czynności nagłej (przeciwdziałanie niepowetowanej szkodzie). W przypadku sprzeciwu wspólnika do podjęcia czynności niezbędna jest uchwała.
Za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiadają solidarnie (tzn. łącznie) całym swoim majątkiem – zarówno tym wniesionym do spółki jak i osobistym. Odpowiedzialność solidarna oznacza, że wierzyciel może dochodzić całości swoich należności od każdego ze wspólników, bez względu na jego udział w spółce.
Każda spółka osobowa, czyli także spółka cywilna, nie jest podatnikiem. Oznacza to, że zobowiązania podatkowe są naliczane i odprowadzane na poziomie wspólników, a nie samej spółki. W odniesieniu do spółki osobowej mówimy o “udziale w zysku” jakim dysponują wspólnicy, a nie np. dywidendzie, która stanowi osobną podstawę opodatkowania.
Zalety spółki cywilnej:
Wady spółki cywilnej:
Spółka cywilna była bardzo popularną formą prowadzenia prywatnej działalności w okresie PRL i u samych początków RP. Jednak pewne jej cechy nie zawsze przystają do realiów współczesnej gospodarki rynkowej. Z tego względu coraz częściej jest zastępowana spółką jawną.
Polecane artykuły
17.06.2022
Kilometrówka dla celów VAT to nic innego, jak ewidencja przebiegu pojazdu osobowego wykorzystywanego w firmie w ramach prowadzonej działalności. Jako że nie każdy podmiot biznesowy musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, sprawdzamy i podpowiadamy, kiedy kilometrówka jest konieczna i jakie przynosi korzyści. Sprawdź, czy jako przedsiębiorca jesteś zobowiązany do prowadzenia ewidencji pojazdów w swojej firmie.
czytaj dalej17.06.2022
Formularz VAT-26 to dokument, który musi zainteresować każdego przedsiębiorcę, który w swojej działalności użytkuje pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 t i używa go tylko w celach prowadzonej działalności. Sprawdzamy, jak wygląda wzór informacji o pojazdach wykorzystywanych wyłącznie w działalności, kogo obowiązuje, jak go wypełnić i w jakim terminie złożyć w urzędzie skarbowym.
czytaj dalej30.05.2022
Wykorzystywanie prywatnych samochodów w firmie to powszechna praktyka – czynią tak zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownicy. Z tego powodu warto ustalić, jakie uprawnienia przysługują nam w zakresie rozliczeń z fiskusem. Inaczej musimy bowiem traktować nasz własny prywatny samochód używany w działalności, a inaczej pojazdy pracowników, którymi podróżują służbowo.
czytaj dalej