Jedziesz na urlop? Sprawdź, kiedy nie dostaniesz odszkodowania

30.05.2017

Za chwilę rozpoczną się wakacje, a wraz z nimi sezon urlopowy. Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na wyjazd zagranicę. Najchętniej odwiedzane kierunki to Austria, Włochy, Czechy i Słowacja.

Przed wyjazdem na rodzinny urlop powinniśmy nie tylko pomyśleć o tym, co zapakować do walizki, ale również o….. dobrej polisie ubezpieczeniowej. Należy jednak pamiętać, że żadna nawet najlepsza polisa nie zapewni nam wypłaty odszkodowania, jeżeli:

Będziemy jeździć po niewytyczonym szlaku narciarskim

Nie uprawiaj sportu „na własną rękę”. Kurorty narciarskie są tak przygotowane żebyśmy w razie wypadku mogli otrzymać pomoc. Dodatkowo są prawidłowo oznaczone, oświetlone i przede wszystkim wytyczone. Jeżeli uprawiałeś sport w miejscu, które nie było do tego przeznaczone to wypłata odszkodowania nie będzie Ci przysługiwała.

Przesadzimy z alkoholem

Polisa nie ochroni nas nawet po „jednym piwku”. Wszelkie wypadki na stoku oraz poza nim, które wydarzyły się pod wpływem alkoholu nie będą finansowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Powinniśmy zachować szczególną wstrzemięźliwość nie tylko wybierając się na stok, ale i nawet podczas np. relaksu w hotelowym basenie. Taki skok do wody po trunkach wyskokowych i jego konsekwencje mogą być liczone nawet w dziesiątkach tysięcy euro. Najdroższa jest nie tylko hospitalizacja, ale i sprowadzenie chorego do kraju.

piwo

Zataimy chorobę przewlekłą

Co to jest choroba przewlekła? Większość towarzystw ubezpieczeniowych definiuje ją mniej więcej tak:

Choroba przewlekła – choroba mająca długotrwały przebieg, trwająca zwykle miesiącami lub latami, leczona w sposób stały lub okresowy.

Mogą być to zarówno choroby wieńcowe, ale i np.: nowotwory, astma, epilepsja, cukrzyca, silne alergie. Przed wyjazdem należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym i zapytać o ewentualne przeciwwskazania. Dodatkowo kupując polisę trzeba również poinformować o chorobach ubezpieczyciela wybierając opcję „nagłe zaostrzenie się chorób przewlekłych”.

Będziemy się leczyć metodami niekonwencjonalnymi lub na własną rękę

Zamierzasz poddać się w hotelu zabiegom, które nie mają nic wspólnego z leczeniem konwencjonalnym? Mowa tu np. o akupunkturze, piciu lokalnych naparów oraz innych zabiegach, które mogą przynieść nieoczekiwane konsekwencje, za które ubezpieczyciel nie będzie zawracał.

To samo tyczy się leczenia na własną rękę. Po to kupiliśmy polisę turystyczną, na której jest numer telefonu do całodobowego assistance, by pokierowało nas, co powinniśmy robić w przypadku konieczności zorganizowania wizyty u lekarza. Nie jedziemy w sam środek amazońskich lasów deszczowych, gdzie organizacja opieki medycznej może być utrudniona, tylko na terytorium Europy. Osoba dyżurująca pod podanym na polisie numerze telefonu jest do naszej dyspozycji i z pewnością pomoże w zorganizowaniu wizyty, jeżeli gorzej się poczujemy, złamiemy rękę lub nogę.

sowa poleca portal

W tym miejscu również warto dodać, że jeżeli oprócz leczenia złamania nogi postanowimy również poddać się zabiegowi np. wszczepienia stentu do tętnicy, który w żaden sposób nie wiązał się z ratowaniem naszego życia i zdrowia, tylko leczeniem planowym w kraju, to towarzystwo również odmówi wypłaty odszkodowania. Polisa turystyczna działa tylko w nagłych wypadkach .

Będziemy brać udział w bójkach, protestach i pochodach

Omijaj szerokim łukiem lokalne zamieszki, nie angażuj się w bójki i szarpaniny. Jednym słowem – nie ważne czy po alkoholu czy bez – odszkodowania nie otrzymasz.

Jak pokazują badania…

Polacy w dalszym ciągu nie czytają Ogólnych Warunków Ubezpieczenia przed wyjazdem na wakacje i nie są do końca świadomi sum ubezpieczenia na swoich polisach. Ten trend powoli się odwraca, głownie dzięki nagłaśnianiu w mediach sytuacji, bardzo często „ekstremalnych”, jakie spotkały polskich turystów zagranicą. Pamiętajmy więc o tym, abyśmy nie byli zaskoczeni kiedy wydarzy się niespodziewany wypadek.

Jeżeli ten artykuł był pomocny, pomyśl jak pomocny jest nasz program