Jaka drukarka do małej i średniej firmy? 5 najważniejszych cech, na które warto zwrócić uwagę

22.10.2020

Drukarka jest niezbędna w każdym biurze. To fakt. Mimo coraz popularniejszych cyfrowych wersji dokumentów, niektóre rzeczy, takie jak umowy czy listy przewozowe, musimy mieć na papierze. Jaka drukarka zda egzamin w małej lub średniej firmie? Poniżej znajdziesz 5 najważniejszych cech, na które warto zwrócić uwagę, zanim dokonasz wyboru.

Zastosowanie

Wiele drukarek posiada dodatkowe funkcje, które czynią z niej prawdziwe urządzenie wielofunkcyjne. Na rynku bez problemu znajdziemy urządzenia, z wbudowanym skanerem czy funkcją kopiowania dokumentów. Są to bez wątpienia przydatne dodatki, ale zanim dokonasz wyboru, zastanów się, czy są Ci potrzebne. Dodatkowe funkcje nie tylko zwiększają cenę urządzenia, lecz mają także wpływ na jego rozmiar oraz potencjalne koszty napraw. Oczywiście, nie ma sensu zakładanie czarnych scenariuszu, ale warto to mieć w pamięci. Tak czy inaczej, przed wyborem drukarki, warto sobie uświadomić z jakich funkcji tak naprawdę będziesz korzystać. Tym bardziej, że dodatkowe funkcje wpływają na łatwość obsługi sprzętu.

Łatwość obsługi

Może to zabrzmieć banalnie, ale nie każda drukarka jest prosta w obsłudze. Oczywiście, ciężko porównywać podstawowe biurowe drukarki z wielkimi urządzeniami wielofunkcyjnymi dla korporacji. O ile podstawowa funkcja druku jest banalna, o tyle ktoś kto nie jest na bieżąco z technologia może mieć problem z opcją skanowania dokumentu i wysłania go mailem bezpośrednio przy użyciu drukarki. Nie zmienia to faktu, że takie urządzenie trzeba najpierw skonfigurować, co wcale nie musi być banalnym zadaniem. Na rynku jest wiele urządzeń, które wystarczy podłączyć do komputera, ale niektóre modele potrzebują znacznie więcej nakładu pracy, zanim będą gotowe do użycia. Obsługa urządzenia to tylko jedna strona medalu. Drugą jest jego eksploatacja.

Eksploatacja i serwisowanie

Firma HP przeprowadziła badanie wśród przedsiębiorców dotyczące drukarek. Niemal 75%1 właścicieli firm stwierdziło, że potrzebują której konfiguracja i eksploatacja nie wymagają dużego wysiłku. O ile konfiguracja to temat na oddzielny artykuł, o tyle skupmy się na eksploatacji. Chyba najbardziej istotną kwestią eksploatacyjną, jest łatwość wymiany wspomnianego tonera. Jeśli to skomplikowana procedura, może się okazać, że pusty toner to tragedia. Wyobraź sobie sytuację w której na gwałt potrzebujesz jakiegoś dokumentu i nie możesz go dostać. Sytuacja może być gorsza jedynie wtedy, kiedy na taki dokument czeka zniecierpliwiony klient.

sowa poleca portal

Tutaj wracamy do firmy HP. Drukarka HP Neverstop Laser – jeden z modeli drukarek tej firmy – umożliwia wymianę tonera… bez wymiany tonera. O co chodzi? To całkiem proste – zamiast wymieniać kartridż, który zawiera nasz toner, wystarczy uzupełnić w nim poziom toneru. Używa się do tego specjalnego modułu, który przypomina strzykawkę. Wystarczy wstrząsnąć, umieścić moduł w specjalnym porcie, przekręcić i wcisnąć tłoczek. Wszystko zajmuje około 15 sekund. Bez ryzyka pobrudzenia się, czy złego dopasowana kartridża. Taki „wkład” wystarczy do 2 500 stron maszynopisu.

Jaka drukarka do małej i średniej firmy? 5 najważniejszych cech, na które warto zwrócić uwagę

Wydajność

Ważnym pytaniem, na które warto sobie odpowiedzieć, to ile tak naprawdę kosztuje nas druk? Z jednej strony wlicza się w to koszt drukarki, z drugiej jednak, zwykle myślimy o tym, ile kosztuje nas wydruk strony A4. Wartości różnią się w zależności od wielu czynników – jakości druku, kolorów, formatów. Przykładowo, wspomniana drukarka HP oferuje koszt wydruku w okolicach 2 groszy za stronę A4. Jeżeli zależy Ci na ekonomicznym druku w czerni i bieli, drukarka HP Neverstop Laser jest dobrym wyborem.

Na koniec…ekologia?

Mogłoby się wydawać, że drukowanie i ekologia się wykluczają. Niestety, nie zawsze mamy wybór pomiędzy wydrukiem a wersją cyfrową. Niektóre dokumenty musimy przechowywać w wersji fizycznej – to wymogi prawne, których nie ominiemy. W takim wypadku warto zastanowić się, czy możemy zrobić coś, aby ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Dobrym wyborem może być zakup drukarki wykonanej z materiałów, które pochodzą z recyklingi. Przykładowo wspomniana drukarka HP Neverstop Laser, jest w 25% wykonana z surowców wtórnych. Z kolei 75%2 materiałów wykorzystywanych do produkcji zestawu służącego do uzupełniania tonera, stanowią tworzywa pochodzące z recyklingu.


1 Źródło: Materiały prasowe HP, „Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonymi wśród europejskich przedsiębiorców, niemal 75 proc. właścicieli małych firm stwierdziło, że potrzebuję drukarki, której konfiguracja i eksploatacja nie wymagają dużego wysiłku” – powiedział Marcin Olszewski, Dyrektor Zarządzający, HP Inc Polska.

2 Źródło: Materiały prasowe HP.

Jeżeli ten artykuł był pomocny, pomyśl jak pomocny jest nasz program