Jak zmienić w ZUS PUE ulgę na start na ZUS preferencyjny lub pełny? – poradnik
05.06.2023
05.06.2023
Zaloguj się do serwis ePłatnik na stronie zus.pl/pue. Kliknij w „ePłatnik”, następnie „Rejestr ubezpieczonych” i „Aktualni ubezpieczeni”. Po tym kliknij „Podgląd”.
Po tym w „Kartotece ubezpieczonego” wyświetlą Ci się Twoje dane. Kliknij „Zmień dane”
W zakładce „Obsługa ubezpieczonego” zaznacz pole „Dane ubezpieczeń” oraz kliknij „Dalej”
Pojawia się pole związane z Twoimi danymi ZUS. Kliknij „Edytuj”
Zmień kod tytułu ubezpieczenia na:
W prostokącie Obowiązkowe ubezpieczenia społeczne w polu Data powstania obowiązku ubezpieczenia wpisz datę powstania obowiązku ubezpieczenia – 1. dzień miesiąca obowiązywania nowego tytułu ubezpieczenia
W prostokącie Obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne w polu Data powstania obowiązku ubezpieczenia wpisz datę powstania obowiązku ubezpieczenia – 1. dzień miesiąca obowiązywania nowego tytułu ubezpieczenia
W prostokącie Dobrowolne ubezpieczenia społeczne składka chorobowa jest dobrowolna – wypełniamy tylko w przypadku chęci zapłaty tej składki. W reszcie pól Data powstania obowiązku ubezpieczenia wpisz datę powstania obowiązku ubezpieczenia – 1. dzień miesiąca obowiązywania nowego tytułu ubezpieczenia (dotyczy Dobrowolnego ubezpieczenia społecznego oraz Dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego).
Masz problem ze znalezieniem powyższych dat? W aplikacji faktura.pl znajdziesz te informacje w zakładce Ustawienia, wybierając pole ZUS
Po zapisaniu informacji wyświetlą Ci się Dane ubezpieczeń. Jeżeli są poprawne, kliknij Dalej
Na końcu pojawią się pola ZUS ZUA oraz ZUS ZWUA. Kliknij w każde z tych pól, następnie przy każdym z nich osobno kliknij w przycisk Weryfikuj oraz Wyślij i zakończ.
UWAGA! Jeśli przy ZUS ZUA wystąpi błąd krytyczny, należy poczekać kilka godzin lub do następnego dnia i wysłać ponownie. Dokument będzie w zakładce Dokumenty robocze – tam należy ponownie go zweryfikować oraz zatwierdzić. Następnie trzeba przejść do Dokumenty zatwierdzone i kliknąć Wyślij.
Dokumenty powinny być tym samym dostarczone do ZUS, a Twoja dane zmienione.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
11.04.2025 (Aktualizacja: 15.04.2025)
Rok 2025 przynosi zmiany, które mają znaczenie dla wszystkich podatników w Polsce. Kwota wolna od podatku to temat budzący zawsze duże zainteresowanie, zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób zatrudnionych na etacie. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest kwota wolna od podatku, jak wpływa na nasze wynagrodzenia, jakie zmiany nas czekają i jak wygląda sytuacja w innych krajach.
czytaj dalej04.04.2025 (Aktualizacja: 15.04.2025)
W świecie podatków i fakturowania każdy szczegół ma znaczenie. Od 1 października 2020 roku podatnicy VAT zostali zobowiązani do oznaczania sprzedaży odpowiednimi kodami GTU. W tym artykule wyjaśniamy, czym są kody GTU, kto musi je stosować oraz jak poprawnie przypisywać towary i usługi do odpowiednich kategorii.
czytaj dalej24.03.2025 (Aktualizacja: 11.04.2025)
Podatek dochodowy to jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie osoby pracujące na etacie, prowadzone działalności gospodarcze czy uzyskujące dochody z innych źródeł. Ile wynosi podatek dochodowy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od formy opodatkowania, źródła dochodu oraz wysokości uzyskanych przychodów. W artykule poniżej szczegółowo wyjaśniamy, jak obliczyć podatek dochodowy i jakie zasady obowiązują w 2024 roku.
czytaj dalej