Jak zmienić w ZUS PUE ulgę na start na ZUS preferencyjny lub pełny? – poradnik
05.06.2023
05.06.2023
Zaloguj się do serwis ePłatnik na stronie zus.pl/pue. Kliknij w „ePłatnik”, następnie „Rejestr ubezpieczonych” i „Aktualni ubezpieczeni”. Po tym kliknij „Podgląd”.
Po tym w „Kartotece ubezpieczonego” wyświetlą Ci się Twoje dane. Kliknij „Zmień dane”
W zakładce „Obsługa ubezpieczonego” zaznacz pole „Dane ubezpieczeń” oraz kliknij „Dalej”
Pojawia się pole związane z Twoimi danymi ZUS. Kliknij „Edytuj”
Zmień kod tytułu ubezpieczenia na:
W prostokącie Obowiązkowe ubezpieczenia społeczne w polu Data powstania obowiązku ubezpieczenia wpisz datę powstania obowiązku ubezpieczenia – 1. dzień miesiąca obowiązywania nowego tytułu ubezpieczenia
W prostokącie Obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne w polu Data powstania obowiązku ubezpieczenia wpisz datę powstania obowiązku ubezpieczenia – 1. dzień miesiąca obowiązywania nowego tytułu ubezpieczenia
W prostokącie Dobrowolne ubezpieczenia społeczne składka chorobowa jest dobrowolna – wypełniamy tylko w przypadku chęci zapłaty tej składki. W reszcie pól Data powstania obowiązku ubezpieczenia wpisz datę powstania obowiązku ubezpieczenia – 1. dzień miesiąca obowiązywania nowego tytułu ubezpieczenia (dotyczy Dobrowolnego ubezpieczenia społecznego oraz Dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego).
Masz problem ze znalezieniem powyższych dat? W aplikacji faktura.pl znajdziesz te informacje w zakładce Ustawienia, wybierając pole ZUS
Po zapisaniu informacji wyświetlą Ci się Dane ubezpieczeń. Jeżeli są poprawne, kliknij Dalej
Na końcu pojawią się pola ZUS ZUA oraz ZUS ZWUA. Kliknij w każde z tych pól, następnie przy każdym z nich osobno kliknij w przycisk Weryfikuj oraz Wyślij i zakończ.
UWAGA! Jeśli przy ZUS ZUA wystąpi błąd krytyczny, należy poczekać kilka godzin lub do następnego dnia i wysłać ponownie. Dokument będzie w zakładce Dokumenty robocze – tam należy ponownie go zweryfikować oraz zatwierdzić. Następnie trzeba przejść do Dokumenty zatwierdzone i kliknąć Wyślij.
Dokumenty powinny być tym samym dostarczone do ZUS, a Twoja dane zmienione.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
10.09.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Środki trwałe – definicja Środki trwałe to składniki majątku przedsiębiorstwa, które są wykorzystywane przez okres dłuższy niż rok w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mogą to być zarówno nieruchomości (np. budynki, grunty), maszyny, urządzenia, jak i inne przedmioty materialne. Kluczowe cechy środków trwałych to ich zdolność do wieloletniego użytkowania, kompletny stan oraz konieczność prowadzenia ewidencji w przypadku […]
czytaj dalej13.08.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Płynność finansowa firmy to kluczowy element, który decyduje o jej zdolności do terminowego regulowania zobowiązań i kontynuowania działalności. W dynamicznym środowisku biznesowym, zarządzanie finansami wymaga precyzyjnych narzędzi, które pomagają monitorować i kontrolować przepływy pieniężne. Jednym z takich narzędzi jest program do faktur. W jaki sposób może on poprawić płynność finansową firmy?
czytaj dalej29.07.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Freelancing staje się coraz bardziej popularnym modelem pracy, a jednym z kluczowych aspektów zarządzania własnym biznesem jest wystawianie faktur. Programy do fakturowania oferują freelancerom narzędzia, które nie tylko ułatwiają ten proces, ale również pomagają w zarządzaniu finansami. Wybór odpowiedniego programu do faktur jest istotny dla efektywnego i profesjonalnego prowadzenia działalności. W tym artykule omówimy najważniejsze funkcje, które powinien posiadać idealny program do fakturowania dla freelancerów.
czytaj dalej