Jak zaplanować wakacje w Azji? Skorzystaj z przykładowego planu na 14 dni

21.07.2017

Pora na urlop? Zawsze jest dobry moment na zaplanowanie kolejnych, wymarzonych wakacji. Jako przedsiębiorca pewnie pracujesz zdecydowanie więcej, a odpoczywasz zdecydowanie mniej, niż zasługujesz. Dokąd pojechać tym razem? Od kilku lat Azja Południowo-Wschodnia jest jednym z najmodniejszych kierunków wśród Polaków - turystów przyciąga świetna pogoda, niskie ceny, bezpieczeństwo i egzotyczna kultura.

Kiedy jechać do Azji Południowo – Wschodniej?

Planując wyjazd do Azji sprawdź, czy twój termin wyjazdu nie pokrywa się z porą deszczową – wakacje na plaży w deszczu to nic przyjemnego. Zimowe miesiące, czyli okres od grudnia do marca, to pora sucha i idealny czas na wyjazd do większości krajów Azji. Ale jeśli wybierasz się na Bali lub Borneo, to pojedź latem – od czerwca do września – wtedy pogoda tam jest rewelacyjna.

Jak poruszać się po Azji?

Jest coraz więcej bezpośrednich lotów z Polski do Azji. LOT oferuje transport do Bangkoku, z Warszawy czarterem można dolecieć do Wietnamu, Indonezji czy Malezji, a na miejscu funkcjonuje świetnie rozwinięta siatka tanich połączeń lotniczych. Dlatego transport pomiędzy krajami czy nawet miastami Azji jest równie łatwy, jak w przypadku linii WizzAir czy Ryan Air w Europie.

Popularne miejscowości są ze sobą połączone siecią kolejowych lub autobusowych połączeń, która w Tajlandii czy Wietnamie działa całkiem sprawnie, a przy tym jest bezpieczna i niedroga.

Który kraj Azji wybrać?

Jeśli masz 2 tygodnie, to najlepiej skupić się na jednym, maksymalnie dwóch krajach, aby mieć czas na chwilę oddechu. Zwróć uwagę w szczególności na te kierunki:

  • Tajlandia – idealna na pierwszy wyjazd do Azji, piękne plaże, dobra infrastruktura, przyjaźni Tajowie i kultura zupełnie inna od naszej. Mimo, że ciężko już znaleźć zakątek nie opanowany przez turystów, to Tajlandia wciąż zachwyca pięknem krajobrazów.
  • Wietnam – Zatoka Ha Long z formacjami krasowymi, które zdają się nie mieć końca, Delta Mekongu z małymi kanałami, wysepkami i plantacjami owoców i wszechobecne wspomnienia wojny wietnamskiej – dla miłośników historii XX wieku to również świetne miejsce. Wietnam ma świetną sieć lotów wewnętrznych, autobusów i pociągów, i mimo dużych odległości, poruszanie się jest bardzo łatwe.
  • Kambodża – niezrównany Angkor, którego zakątki możesz eksplorować przez kilka dni. Małe, kolonialne miasteczka, wioski i dżungla – Kambodża to jeszcze miejsce na początku drogi szybkiego rozwoju.
  • Birma – kraj, który na turystów z Zachodu otworzył się dopiero kilka lat temu. Bagan o wschodzie słońca to jeden z widoków, który trzeba w życiu zobaczyć. Poza tym dżungla, małe miasteczka, jeziora i plaże jeszcze nie zapełnione przez turystów.

 

Skorzystaj z zarysu planu na 2 tygodnie w Wietnamie i zainspiruj się do wyjazdu!

Żeby dostać się z Polski do Wietnamu, najlepiej wybierz przelot czarterem lub lotem rejsowym do Hanoi. Bezpośrednie loty oferuje Rainbow Tours. Sam lot potrwa ok. 9 – 16 godzin, w zależności od tego, czy będą przesiadki. Potem znajdziesz się już w stolicy, gdzie spędzisz pierwsze dni swojej wycieczki, a następnie będziesz kontynuować podróż na południe kraju.

Lampiony

Dni 1 – 2 Hanoi

Stolica Wietnamu ma piękną, ale niewielką starówkę wypełnioną straganami, barami i restauracjami, tętniącą życiem zarówno w ciągu dnia, jak i nocą. Spokojnie spędzisz tam dwa dni chłonąc zapachy, kolory, a wieczorem słuchając muzyki dobiegającej z otwartych lokali.

Dni 3 – 4 Ha Long

Formacje krasowe wynurzające się z wód Zatoki Ha Long, to jedna z ikon Wietnamu. Rozpościerają się na przestrzeni wielu kilometrów, co daje poczucie,że zatoka nigdy się nie kończy, a widok jest tak niezwykły, że nie znudzi cię nawet przy kilkudniowym rejsie. Zatokę Ha Long możesz eksplorować łodzią – prywatnie, lub z wycieczką – ta druga opcja jest sporo tańsza, a dojazd na miejsce autobusem z Hanoi zajmie ok. 3 godzin.

Dni 5 – 7 Hoi An

Czas na spokojne 2 – 3 dni w starodawnym, niewielkim miasteczku Hoi An w centralnym Wietnamie. Oprócz klimatycznej, chińskiej starówki, ryneczków i restauracji ze świetnymi owocami morza warto udać się na plażę oraz odwiedzić pobliską Marble Mountain- miejsce gdzie wydobywa i przerabia się marmur. Na szczycie góry stoi świątynia, również wykonana z marmuru, a dookoła biegają małpy.

sowa poleca portal

Żeby dotrzeć do Hoi An, najpierw poleć z Hanoi do miejscowości Danang, która oddalona jest godzinę jazdy od Hoi An. Z lotniska można dojechać taksówką lub autobusem.

Dzień 8 Ho Chi Minh

Główną atrakcją okolic Ho Chi Minh są tunele Cu Chi – głównej atrakcji okolic Sajgonu. Jest to licząca około 250 km sieć podziemnych korytarzy w Wietnamskiej prowincji Cu Chi, stanowiąca część dużo większej całości, pokrywającej znaczną część terytorium kraju. Do części tuneli, które można zwiedzać, dojedziesz taksówką lub z półudniową wycieczką, którą bez problemu wykupisz po przylocie do Ho Chi Minh.

Dni 9 – 11 Zwiedzanie Delty Mekongu

 

Dwu lub trzydniowa wycieczka z Ho Chi Minh do Delty Mekongu – jednego z najpiękniejszych miejsc Wietnamu. Będziesz płynąć łodzią po rzece i wąziutkich kanałach ukrytych wśród wysepek pokrytych palmami.

Zobaczysz też pola ryżowe oraz rynki na wodzie, a spać możesz zarówno w hotelu, jak i na łodzi lub u wietnamskiej rodziny. Wycieczka zakończy się w Ho Chi Minh, skąd polecisz na wypoczynek na plaży na wietnamskiej wyspie.

12 – 14 Relaks na plaży na wyspie Phu Quoc

Jedną z idealnych plażowych opcji jest wietnamska wyspa Phu Quoc, leżąca przy granicy z Kambodżą. Plaże są piękne, okazji do uprawiania sportów wodnych nie brakuje, a standard hoteli jest na tyle zróżnicowany, że na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Codziennie jest kilka połączeń lotniczych z Ho Chi Minh, a lot trwa niecałą godzinę.

Gotowy do wyjazdu?

Pakuj walizkę i ruszaj w drogę, a wrócisz z głową pełną wspomnień, bogatszy o nowe doznania, wrażenia i smaki. Zarówno Wietnam, jak i pozostałe kraje regionu zachwycają bogactwem przyrody, niespotykanymi u nas drzewami, egzotycznymi kwiatami i owocami, pięknem plaż nad lazurową wodą i fantastyczną, chociaż pikantną, kuchnią.

Po takim wyjeździe wrócisz pełen inspiracji i energii do dalszej pracy, a taki jest przecież cel wakacji – mieć więcej sił i nowe pomysły na kolejne działania.

Jedząca Azjatka

Jeśli nie masz czasu na samodzielne przygotowanie podróży, zleć to profesjonalistom.

Architekci Podróży zajmują się projektowaniem indywidualnych wyjazdów, a na hasło “Faktura.pl” dostaniesz 5% zniżkę na ich usługę. Dokąd chcesz jechać?

Martyna Nowicka

Architekt Podróży

Jeżeli ten artykuł był pomocny, pomyśl jak pomocny jest nasz program