Jak założyć działalność gospodarczą?
01.12.2017
01.12.2017
Od kilku lat proces ten jest uproszczony. Poniżej przedstawiam rozwiązania, z których możesz skorzystać, aby założyć działalność gospodarczą:
W każdym z powyższych przypadków musisz wypełnić Wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej – CEIDG-1. Poza standardowymi danymi musisz podać też kilka ważnych informacji, takich jak liczba zatrudnionych czy formę opłacania podatku dochodowego. Działalności gospodarczej nie możesz zarejestrować z datą wcześniejszą. Działalność rejestrowana jest na bieżąco w momencie wprowadzania wniosku CEIDG-1 przez urzędnika. Możesz natomiast wypełnić i złożyć wniosek wcześniej, z zaznaczeniem, że prowadzenie działalności rozpocznie się np. za kilka dni.
Oprócz Twoich danych, we wniosku wymagane jest podanie jeszcze kilku dodatkowych informacji. Zwróć uwagę jak wpisać je prawidłowo:
Po złożeniu wniosku w Urzędzie bądź przekazaniu go drogą elektroniczną musisz dopełnić jeszcze kilka ważnych obowiązków, związanych z rozpoczęciem działalności:
Jak widać założenie własnej jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest takie trudne. Musisz pamiętać o kilku ważnych elementach, a na pewno poradzisz sobie bez żadnych problemów. Rejestracja działalności gospodarczej zajmie chwilę, a Twoja firma widoczna będzie w bazie przedsiębiorców już następnego dnia. Legalną działalność, tj. wystawianie faktur, zaczynasz od dnia rejestracji działalności gospodarczej podanego we wniosku CEIDG-1 (nie od dnia złożenia wniosku o rejestrację, ponieważ mogą to być różne daty). Zarejestrowanie swojej firmy możesz sprawdzić w bazie przedsiębiorców na stronie www.ceidg.gov.pl. Już od następnego dnia po dniu złożenia wniosku będziesz widniał w bazie. W zależności od tego jaki dzień rozpoczęcia działalności podałeś, możesz mieć status „aktywny” lub „oczekuje na rozpoczęcie” z podaniem daty od kiedy Twoja działalność będzie aktywna. Pamiętaj, że rejestracja działalności gospodarczej jest wolna od opłat. Zgłoszenie do VAT-u oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych również jest bezpłatne. Kiedyś zgłoszenie do VAT-u było płatne, ale teraz jedynie uzyskanie zaświadczenie, że jesteśmy płatnikiem VAT jest objęte opłatą, sama rejestracja jest wolna od opłat.
Polecane artykuły
28.02.2023
Nota korygująca to dokument wystawiany przez sprzedawcę, który poprawia lub - jak sama nazwa wskazuje - koryguje istniejący dokument.
czytaj dalej28.02.2023
Oświadczenie o pominięciu faktur to dokument, potwierdzający to, że strony transakcji wspólnie doszły do porozumienia, że wystawienie faktury się nie odbędzie.
czytaj dalej16.11.2022
Księgowość online to oszczędność nie tylko czasu, ale i pieniędzy. Nasze inteligentne algorytmy pomogą Ci ze wszelkimi zadaniami księgowymi, a jeżeli dopadną Ciebie wątpliwości, to zawsze możesz zadzwonić do naszego eksperta, który w ramach abonamentu wytłumaczy wszystko, co Cię trapi. Poniżej za to odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania przez naszych użytkowników.
czytaj dalej