Jak rozliczyć roczną składkę zdrowotną? – poradnik
17.05.2023
17.05.2023
Zaloguj się do serwis ePłatnik na stronie zus.pl/pue. Kliknij w „ePłatnik”, następnie „Dokumenty” i „Dodaj dokument”.
Zaznacz pole „ZUS DRA” oraz kliknij „Wybierz”
Następnie pojawi się okienko z informacją o kreatorze dokumentów. Należy kliknąć przycisk „Przejdź do kreatora”
Pojawia się pole związane z Twoimi danymi ZUS. Sprawdź je, czy są prawidłowe i kliknij „Dalej”
Wybierz pole „Nowy komplet rozliczeniowy” i kliknij „Dalej”
W zależności od tytułu ubezpieczenia należy zaznaczyć przycisk „podstawa minimalna” (dotyczy tylko kodów 057000 i 051000. W kodzie 054000 nie zaznacza się podstawy minimalnej) oraz wpisać inne podstawy wymiaru składek.
Pojawi się pole z poniższą informacją. Po zapoznaniu się z treścią kliknij „OK”
Po pojawieniu się zestawienia kliknij „Dalej”
W ostatnim kroku kliknij „Weryfikuj” po tym w polu „Status weryfikacji” pojawi się „OK”.
Na sam koniec kliknij „Wyślij i zakończ”
Dokumenty powinny być tym samym dostarczone do ZUS, a Twoja składka obliczona. Opłaty należy dokonać na indywidualny rachunek ZUS.
Więcej o zmianach w deklaracjach ZUS DRA pisaliśmy w TYM MIEJSCU.
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
21.10.2024
Aby przygotować program Optima do importowania faktur z aplikacji Faktura.pl, musisz aktywować funkcję "Praca rozproszona" w menu Konfiguracji, a następnie przejść do sekcji Firma -> Ogólne, a następnie w "Pracy rozproszonej" (należy kliknąć w te menu dwukrotnie) zaznacz księgowość i ustaw identyfikator jako "KS".
czytaj dalej10.09.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Środki trwałe – definicja Środki trwałe to składniki majątku przedsiębiorstwa, które są wykorzystywane przez okres dłuższy niż rok w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mogą to być zarówno nieruchomości (np. budynki, grunty), maszyny, urządzenia, jak i inne przedmioty materialne. Kluczowe cechy środków trwałych to ich zdolność do wieloletniego użytkowania, kompletny stan oraz konieczność prowadzenia ewidencji w przypadku […]
czytaj dalej13.08.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Płynność finansowa firmy to kluczowy element, który decyduje o jej zdolności do terminowego regulowania zobowiązań i kontynuowania działalności. W dynamicznym środowisku biznesowym, zarządzanie finansami wymaga precyzyjnych narzędzi, które pomagają monitorować i kontrolować przepływy pieniężne. Jednym z takich narzędzi jest program do faktur. W jaki sposób może on poprawić płynność finansową firmy?
czytaj dalej