Jak rozliczyć przychody z Google AdSense w jednoosobowej działalności?
24.11.2017
24.11.2017
Firma Google, dla której świadczysz usługę reklamową, ma siedzibę w Irlandii, czyli będziesz świadczyć usługę wewnątrzwspólnotową. Jeżeli do tej pory nie współpracowałeś z firmami zagranicznymi, na początek złóż w urzędzie skarbowym stosowny wniosek rejestracyjny VAT-R, wypełniając część C3. Dzięki temu uzyskasz numer NIP-UE, jest to Twój numer NIP z prefiksem PL.
Wykonanie usługi dokumentujesz fakturą. Zgodnie z polskimi przepisami podatkowymi, powinieneś ją wystawić najpóźniej do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonałeś usługę lub otrzymałeś zapłatę, zależnie od tego, co było wcześniej. Jeżeli wykonałeś usługę w sierpniu, fakturę musisz wystawić najpóźniej do 15 września, ale jako datę sprzedaży wpisujesz sierpień. Podatek VAT i podatek dochodowy od takiego przychodu rozliczasz według daty sprzedaży, czyli za sierpień.
Zwróć uwagę na to, aby faktura zawierała wszystkie niezbędne elementy, również te, które muszą się pojawić w fakturze dla odbiorców zagranicznych.
1. Brak podatku VAT
Niezależnie od tego, czy jesteś czynnym podatnikiem VAT, czy korzystasz ze zwolnienia, do usługi wykonanej na rzecz Google nie doliczasz polskiego podatku VAT. Rozliczy go Google w swoim kraju według irlandzkich przepisów, ponieważ świadczenie usług między przedsiębiorcami podlega podatkowi VAT w kraju nabywcy usługi. Ty, wystawiając fakturę, wybierasz stawkę VAT “np”, co oznaczy, że ta usługa nie podlega podatkowi VAT w Polsce. Kwota podatku VAT wyniesie 0 zł.
2. Adnotacja “odwrotne obciążenie/reverse charge”
Taką adnotację możesz umieścić np. w uwagach, pod nazwa usługi albo w stopce. Oznacza ona, że obciążenie VATem i obowiązek rozliczenie podatku przechodzi na nabywcę, czyli w tym przypadku na Google.
3. Europejski numer NIP spółki Google poprzedzony symbolem kraju.
Uzupełniając dane nabywcy koniecznie wpisz europejski numer NIP Google. Numer oraz adres sprawdzisz po zalogowaniu się na swoje konto w Google AdSense.
4. Europejski numer NIP Twojej firmy poprzedzony prefiksem PL, np. PL6612073708
Twój numer europejski NIP-UE również powinien znaleźć się na fakturze. Musisz go również podać uzupełniając dane swojej firmy w ustawieniach konta w Google AdSense.
Taką fakturę najłatwiej wystawisz w aplikacji online, np. Faktura.pl. System do fakturowania pilnuje, abyś umieścił w dokumencie wszystkie niezbędne informacje, co minimalizuje ryzyko pomyłki i bardzo ułatwia pracę.
Poniżej przykładowa faktura.
Kwotę faktury wykazujesz w informacji podsumowującej VAT-UE składanej do urzędu skarbowego do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonałeś usługę. W dokumencie wypełniasz część E, wpisując numer NIP spółki Google oraz wartość transakcji.
Jeżeli jesteś zarejestrowany jako podatnik VAT czynny w Polsce, sprzedaż dla Google uwzględniasz również w deklaracji VAT-7 lub VAT-7 K w pozycjach 11 i 12.
Wpłaty otrzymane od Google są dla Ciebie przychodem z działalności gospodarczej. Prowadząc Księgę przychodów i rozchodów, wpisujesz kwotę z faktury w kolumnie 7 i uwzględniasz ją przy obliczaniu miesięcznych lub kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy. Wykonując usługi reklamowe nie możesz rozliczać podatku z działalności ryczałtem.
Rozliczenie podatku od przychodów z Google AdSense może wydawać się trudne i zniechęcić Cię do zarabiania w ten sposób. Warto jednak spróbować, bo jest to dobry sposób na uzyskanie dodatkowych wpływów, a wymaga od Ciebie stosunkowo niewielkiego zaangażowania. Rozliczenie może sprawiać problem, kiedy będziesz to robić po raz pierwszy, potem na pewno będzie łatwiej.
Polecane artykuły
29.06.2022
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to platforma elektronicznej wymiany faktur między przedsiębiorstwami, instytucjami publicznymi i obywatelami. Jego celem jest poprawa efektywności poprzez ograniczenie liczby faktur papierowych i zwiększenie wykorzystania faktur elektronicznych. System będzie umożliwiał organizcją i osobom fizycznym ustandaryzowane zarządzanie fakturami, pozwoli również użytkownikom na wyszukiwanie informacji o tym o fakturze oraz jej podgląd.
czytaj dalej17.06.2022
Kilometrówka dla celów VAT to nic innego, jak ewidencja przebiegu pojazdu osobowego wykorzystywanego w firmie w ramach prowadzonej działalności. Jako że nie każdy podmiot biznesowy musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, sprawdzamy i podpowiadamy, kiedy kilometrówka jest konieczna i jakie przynosi korzyści. Sprawdź, czy jako przedsiębiorca jesteś zobowiązany do prowadzenia ewidencji pojazdów w swojej firmie.
czytaj dalej17.06.2022
Formularz VAT-26 to dokument, który musi zainteresować każdego przedsiębiorcę, który w swojej działalności użytkuje pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 t i używa go tylko w celach prowadzonej działalności. Sprawdzamy, jak wygląda wzór informacji o pojazdach wykorzystywanych wyłącznie w działalności, kogo obowiązuje, jak go wypełnić i w jakim terminie złożyć w urzędzie skarbowym.
czytaj dalej