Jak odliczyć paliwo od podatku VAT?
19.01.2018
19.01.2018
Od 1 lipca 2015 roku przywrócono możliwość odliczania 50% podatku VAT od kosztów paliwa do samochodu osobowego, którego masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Wcześniej właściciele firm nie mieli prawa do odliczenia podatku VAT od paliwa do w/w samochodów.
Obecnie możesz odliczyć połowę lub całość podatku VAT od kosztów związanych z eksploatacją samochodu w zależności czy wykorzystujesz samochód wyłącznie do celów służbowych czy do celów mieszanych (tzn. że używasz dany samochód częściowo jako służbowy i częściowo jako prywatny). Wysokość odliczenia zależy też od rodzaju samochodu, czy jest to samochód osobowy czy ciężarowy. Poniżej przedstawię Tobie dokładnie ile podatku VAT możesz odliczyć i od jakiego samochodu.
WYDATKI ZWIĄZANE Z PALIWEM | ||
---|---|---|
RODZAJ POJAZDU | CEL MIESZANY | CEL SŁUŻBOWY |
Samochód osobowy o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony | 50% | 100% |
Samochód ciężarowy* | 100% | 100% |
*samochód ciężarowy to :
a) samochód o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony,
b) samochód konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie,
c) samochód inny niż osobowy, który ma jeden rząd siedzeń, oddzielony od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą,
d) samochód inny niż samochód osobowy, posiadający kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu (potrzebne dodatkowo badania techniczne i adnotacja w dowodzie rejestracyjnym).
Zapewne zastanawiasz się o co chodzi w powyższej tabeli. Może zacznę od samochodów ciężarowych, bo temat jest prostszy. Otóż jeśli Twój samochód posiada jedną z czterech wymienionych pod tabelą cech to znaczy, że można go zaliczyć do samochodów ciężarowych więc przysługuje Tobie odliczenie podatku w wysokości 100% bez udowadniania, że wykorzystujesz samochód tylko i wyłącznie do celów służbowych, ponieważ wykorzystanie go do celów innych niż służbowe jest nieistotne.
Nieco bardziej skomplikowana sytuacja jest z samochodami osobowymi. Jeśli Twój samochód służy nam zarówno do celów służbowych jak i prywatnych to możesz odliczyć tylko 50% podatku VAT, nie masz możliwości odliczenia całego podatku. Pozostała, nieodliczona cześć podatku VAT stanowi koszt uzyskania przychodu i zostanie rozliczona w podatku dochodowym.
Nieco więcej komplikacji jest w przypadku odliczenia podatku VAT w wysokości 100% od samochodu osobowego wykorzystywanego wyłącznie do celów służbowych. Aby mieć możliwość odliczania 100% podatku VAT musisz spełnić kilka warunków:
Przestrzeganie tych wytycznych nie jest łatwe, a najważniejsze jest, aby nie używać samochodu do celów innych niż służbowe. W przypadku udowodnienia przez Urząd Skarbowy wykorzystywania samochodu w celach prywatnych może zostać nałożony mandat karny.
Jak widać rozliczenie podatku VAT od paliwa nie jest aż takie trudne jakby się wydawało. Najważniejsze jest to, abyś prawidłowo zakwalifikował swój pojazd oraz przemyślał czy będziesz wykorzystywał samochód wyłącznie do celów służbowych czy może będziesz chciał nim np. jeździć na zakupy czy odbierać dziecko ze szkoły. Od tych czynników zależy czy będziesz mógł odliczyć 50% czy 100% podatku VAT od paliwa.
Polecane artykuły
22.11.2023
Choć w ostatnich latach zmienia się optyka tego, w jakim kierunku zmierza Unia Europejska, wciąż jej fundamentem pozostają zasady, które legły u podstaw zawiązania tego specyficznego sojuszu na naszym kontynencie. Jednym z podstawowych zadań Wspólnoty jest stworzenie uczciwego i konkurencyjnego rynku wewnętrznego, w którym każdy będzie mógł na równych zasadach prowadzić działalność gospodarczą. Parlament Europejski przez ponad pół wieku swojego istnienia wprowadził wiele regulacji dotyczących tego obszaru. Dziś przedstawię jedną z nich – rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2560 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny, którego przepisy częściowo weszły w życie 12 października 2023 r.
czytaj dalej22.11.2023
Prowadzenie działalności gospodarczej jest nieustanną walką z kontrahentami, konsumentami i konkurencją. W cywilizowanych krajach państwo stoi na straży tego, by była to walka utrzymana w pewnych ramach wynikających z wartości, jakie umówiliśmy się chronić jako społeczeństwo. Im większy gracz na rynku, tym większą ma pokusę, by naginać obowiązujące zasady i stosować praktyki, które prawo uznaje za naruszające interesy klientów lub konkurentów. Z tego powodu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uważnie przygląda się porozumieniom, jakie przedsiębiorcy zawierają między sobą w ramach prowadzonej działalności. Dziś przyjrzymy się legalności tzw. porozumień dystrybucyjnych.
czytaj dalej22.11.2023
Kontrola firmy to jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu każdego przedsiębiorcy. Skomplikowane, rozbudowane i notorycznie zmieniane przepisy sprawiają, że – mimo najlepszych chęci – trudno jest przestrzegać wszystkich obowiązków, zakazów i nakazów serwowanych nam przez ustawodawcę. Urzędnicy zdają się o tym zapominać i z całą bezwzględnością szukają, a następnie karzą za nieprawidłowości, które pojawiają się w przedsiębiorstwach. Dziś przedstawię, jak wygląda kontrola z perspektywy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa).
czytaj dalej