Jak rozliczyć przychody z Google AdSense w jednoosobowej działalności?
24.11.2017 (Aktualizacja: 07.10.2024)
24.11.2017 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Z pieniędzy otrzymanych od rozwiązań Google, umożliwiających zarabianie na reklamach, musisz rozliczyć się z fiskusem. Nie budzi to większych wątpliwości, o ile powierzchnią reklamową jest strona internetowa lub blog, stworzony w celu prezentacji oferty sprzedawanych przez przedsiębiorcę towarów lub świadczonych usług. Przychód „z reklam” powinien być w takim przypadku udokumentowany fakturą wystawioną na rzecz nabywcy usług (w tym przypadku Google) oraz ujęty:
Podlega on opodatkowaniu, jak każdy inny przychód z działalności gospodarczej, zgodnie z wybraną przez Ciebie formą opłacania podatku dochodowego.
Wybierz polecany program do faktur
Co w przypadku, gdy zarabiasz na reklamach na prywatnym blogu, niezwiązanym z przedmiotem prowadzonej przez Ciebie działalności? Może się okazać, że osiągając regularne przychody z Google Adsense, prowadzisz również działalność w zakresie udostępniania powierzchni reklamowej! Jak to możliwe? Otóż zgodnie z art. 3 ustawy Prawo przedsiębiorców, działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły. Z ustawowej definicji wynikają 4 przesłanki konstytutywne działalności gospodarczej:
Z powyższego wynika, że przedsiębiorca, świadczący usługi transportowe, prowadząc we własnym imieniu, hobbystycznie, kulinarnego bloga z przepisami, z którego osiąga w sposób ciągły przychody z reklam w Google Adsense de facto prowadzi działalność gospodarczą i w tym zakresie. W takim wypadku, należy rozważyć ujawnienie rozszerzenia przedmiotu działalności gospodarczej poprzez dodanie kodu PKD we wpisie w CEIDG a osiągane przychody dokumentować fakturami wystawianymi dla Google oraz ujmować je w obowiązkowych ewidencjach i rozliczeniu podatkowym.
Dalszą część artykułu przeczytasz na portal.faktura.pl
Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce biznesowej w branżowych mediach. Od lat realizuje misję edukowania przedsiębiorców ws. skutecznego korzystania z faktoringu poprzez tworzenie i dystrybuowanie treści. Absolwent Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra Administracji ze specjalizacją Finanse i Bankowość. Redaktor naczelny biznesowego serwisu portal.faktura.pl.
Polecane artykuły
21.10.2024
Aby przygotować program Optima do importowania faktur z aplikacji Faktura.pl, musisz aktywować funkcję "Praca rozproszona" w menu Konfiguracji, a następnie przejść do sekcji Firma -> Ogólne, a następnie w "Pracy rozproszonej" (należy kliknąć w te menu dwukrotnie) zaznacz księgowość i ustaw identyfikator jako "KS".
czytaj dalej10.09.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Środki trwałe – definicja Środki trwałe to składniki majątku przedsiębiorstwa, które są wykorzystywane przez okres dłuższy niż rok w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mogą to być zarówno nieruchomości (np. budynki, grunty), maszyny, urządzenia, jak i inne przedmioty materialne. Kluczowe cechy środków trwałych to ich zdolność do wieloletniego użytkowania, kompletny stan oraz konieczność prowadzenia ewidencji w przypadku […]
czytaj dalej13.08.2024 (Aktualizacja: 07.10.2024)
Płynność finansowa firmy to kluczowy element, który decyduje o jej zdolności do terminowego regulowania zobowiązań i kontynuowania działalności. W dynamicznym środowisku biznesowym, zarządzanie finansami wymaga precyzyjnych narzędzi, które pomagają monitorować i kontrolować przepływy pieniężne. Jednym z takich narzędzi jest program do faktur. W jaki sposób może on poprawić płynność finansową firmy?
czytaj dalej