Faktura Uproszczona – co zawiera i kiedy ją wystawiać?
01.01.2017
01.01.2017
Zgodnie z art. 106e ust.5 pkt. 3 ustawy o VAT, fakturę uproszczoną może wystawiać każdy podatnik, bez względu na jego status rejestracji w podatku VAT, jeśli jego sprzedaż mieści się w ustawowych widełkach i nie podlega wyjątkom. Oznacza to, że jeśli spełniasz pozostałe warunki, to nieważne czy jesteś czynnym czy biernym podatnikiem podatku VAT, faktura uproszczona może być dla Ciebie. Najważniejszy warunek to taki, aby wartość sprzedaży ogółem nie przekroczyła 450 zł brutto bądź 100 euro brutto. Poza tym, na fakturze uproszczonej muszą znajdować się dane, za pomocą których można jednoznacznie określić stawkę oraz kwotę podatku. Jeśli łapiesz się na limity wartości sprzedaży, i nie dotyczą cię wyjątki, o których zaraz sobie opowiemy, wówczas to, czy wystawisz fakturę uproszczoną czy nie, zależy wyłącznie od Ciebie. Jest to Twój przywilej, a nie obowiązek.
Oczywiście od każdej reguły musi być jakiś wyjątek. Faktury uproszczonej nie możesz wystawić, nawet jeśli łapiesz się na kwotowe widełki dozwolonej sprzedaży, jeśli dokonujesz:
Termin wystawienia faktury uproszczonej jest taki sam jak zwykłej faktury VAT, tj. najpóźniej do 15. dnia miesiąca po miesiącu zakończenia dostawy czy usługi i nie wcześniej niż 30 dni przed dokonaniem dostawy czy wykonaniem usługi.
Faktura uproszczona powinna zawierać:
– datę wystawienia faktury i datę sprzedaży,
– kolejny numer faktury,
– dane sprzedawcy oraz nabywcy, w tym numery NIP,
– nazwę towaru lub usługi,
– kwotę ewentualnego rabatu,
– kwotę należności ogółem.
Obowiązkowym elementem faktury uproszczonej są informacje, dzięki którym bez wątpliwości będzie można określić kwotę podatku VAT dla poszczególnych stawek podatku VAT, tj. 23%, 8% lub 5%. Te informacje to na przykład kwota netto i brutto towaru czy usługi.
Poza tym są takie dane, których faktura uproszczona zawierać nie musi i należą do nich:
– dane nabywcy,
– ilość dostarczonych towarów lub wykonanych usług,
– cena jednostkowej towaru lub usługi,
– stawki podatku (w przypadku sprzedaży wg różnych stawek podatku VAT, powinno podać się stawkę podatku dla każdej pozycji),
– suma wartości sprzedaży netto,
– kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto.
Zgodnie z art. 106e ust. 7 ustawy o VAT, aby wyliczyć kwotę podatku VAT możesz zastosować poniższy wzór:
Kwota podatku = (wartość sprzedaży brutto * stawka podatku) / (100 + stawka podatku)
Przykład wyliczenia dla wartości sprzedaży 1000 zł brutto i stawki podatku 23%:
Kwota podatku = (1000 * 23) / (100 + 23) = 23000 / 123 = 186,99
Jak widać zagadnienie faktury uproszczonej jest dość proste. Najpierw musisz ustalić, czy odbiorcą Twoich usług i towarów jest przedsiębiorca czy konsument, potem czy sprzedaż łapie się na ustawowe widełki pozwalające wystawić fakturę uproszczoną, oraz upewnić się, że w Twoim przypadku nie mają zastosowania inne wyjątki, takie jak sprzedaż wysyłkowa lub czy podatku nie powinien rozliczyć nabywca. Następnie wystarczy trzymać się wytycznych co do elementów, które faktura musi posiadać, a które można pominąć. Aby jeszcze bardziej ułatwić Ci wystawianie faktur uproszczonych, polecamy korzystanie z programu do wystawiania faktur – Faktura.pl. Dzięki temu programowi nie zapomnisz o żadnej obowiązkowej pozycji faktury oraz zaoszczędzisz czas, który będziesz mógł poświęcić na nowe wyzwania.
Polecane artykuły
29.06.2022
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to platforma elektronicznej wymiany faktur między przedsiębiorstwami, instytucjami publicznymi i obywatelami. Jego celem jest poprawa efektywności poprzez ograniczenie liczby faktur papierowych i zwiększenie wykorzystania faktur elektronicznych. System będzie umożliwiał organizcją i osobom fizycznym ustandaryzowane zarządzanie fakturami, pozwoli również użytkownikom na wyszukiwanie informacji o tym o fakturze oraz jej podgląd.
czytaj dalej17.06.2022
Kilometrówka dla celów VAT to nic innego, jak ewidencja przebiegu pojazdu osobowego wykorzystywanego w firmie w ramach prowadzonej działalności. Jako że nie każdy podmiot biznesowy musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, sprawdzamy i podpowiadamy, kiedy kilometrówka jest konieczna i jakie przynosi korzyści. Sprawdź, czy jako przedsiębiorca jesteś zobowiązany do prowadzenia ewidencji pojazdów w swojej firmie.
czytaj dalej17.06.2022
Formularz VAT-26 to dokument, który musi zainteresować każdego przedsiębiorcę, który w swojej działalności użytkuje pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 t i używa go tylko w celach prowadzonej działalności. Sprawdzamy, jak wygląda wzór informacji o pojazdach wykorzystywanych wyłącznie w działalności, kogo obowiązuje, jak go wypełnić i w jakim terminie złożyć w urzędzie skarbowym.
czytaj dalej