Czy i kiedy muszę wystawiać fakturę?

26.04.2017

Przywilej wystawiania faktur jest oznaką zaradności i życiowego sprytu. Nawet jeśli uważasz, że podatki to zło, musisz przyznać, że wystawianie faktur to ta przyjemniejsza część Twojej pracy. Na szczęście zmiany w ustawie o podatku VAT rozluźniły nieco kleszcze formalizmu wystawiania tych dokumentów. Przeczytaj, kto i kiedy musi lub może dziś wystawiać faktury, a potem przekonaj się, jak łatwo i przyjemnie wystawia się te dokumenty w serwisie Faktura.pl.

Jestem podatnikiem, więc wystawiam faktury

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, nawet jeśli formalnie nie zarejestrowałeś się w Centralnej Ewidencji Informacji i Działalności Gospodarczej, stajesz się podatnikiem i z fakturą łączy Cię nierozerwalna więź. A podatnicy, według ustawy o podatku VAT, dzielą się na dwie kategorie: czynnych i zwolnionych. Chociaż słowo „zwolniony” nie kojarzy nam się najlepiej, w kontekście podatków nabiera innego znaczenia.

Czynnym podatnikiem VAT stajesz się po dokonaniu w Twoim urzędzie skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Jako czynny podatnik VAT masz szereg obowiązków – musisz rozliczać VAT, składać deklarację i dopełniać innych koniecznych formalności. Szczegółowo opowie Ci o nich Twoja księgowa.

Dużo prościej mają podatnicy VAT zwolnieni. Ci dzielą się na zwolnionych podmiotowo i przedmiotowo. Podatnicy VAT zwolnieni podmiotowo to z pewnymi wyjątkami tacy przedsiębiorcy, których obroty nie przekroczyły w ciągu roku (lub w roku poprzednim) limitu kwoty 150 tys. zł. Z jednej strony to fajne, bo mniej obowiązków, z drugiej strony – który przedsiębiorca nie chciałby mieć przynajmniej 150 tys. zł obrotu w roku kalendarzowym? Z kolei podatnicy VAT zwolnieni przedmiotowo muszą dokładnie czytać ustawę o VAT, zwłaszcza jej artykuł 43. Ten ważny artykuł wymienia, jaki rodzaj działalności upoważnia do takiego zwolnienia.

Zwolniony, a może wystawiać faktury

Dawno, dawno temu, to jest jeszcze w 2013 roku, tylko uprzywilejowani podatnicy, czyli zarejestrowani (czynni) podatnicy VAT, mieli prawo wystawiać faktury. Ale przyszły nowe czasy i od stycznia 2014 roku faktury w Polsce może wystawiać każdy podatnik, także ten, który korzysta ze zwolnienia. Zatem ciesz się wystawianiem faktur w serwisie Faktura.pl do woli, teraz możesz robić to bez ograniczeń.

Dobrze jest być podatnikiem VAT zwolnionym, ponieważ ma on kilka obowiązków, ale jeszcze więcej przywilejów. Na przykład jeśli wystawia fakturę, ma ona mniej wymaganych elementów, a kiedy sprzedaje towary lub usługi, w ogóle nie musi potwierdzać tych czynności fakturą. Chyba że klient poprosi go o jej wystawienie, co może to zrobić w ciągu 3 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym otrzymał towar usługę. Wtedy nie ma siły – trzeba wystawić fakturę. Najlepiej w serwisie Faktura.pl.

Wystawianie faktur w Faktura.pl – Ty wiesz za co, my wiemy jak

Jako przedsiębiorcę na pewno zainteresuje Cię, jakie elementy powinna zawierać prawidłowo wystawiona faktura, kiedy trzeba wystawiać fakturę, a kiedy rachunek, i czy to prawda, że na dokumencie nie musi występować nazwa „faktura” oraz że już od dawna nie trzeba oznaczać dokumentów nazwą kopia/oryginał, ale trzeba je wystawiać w dwóch egzemplarzach. O tym wszystkim dowiesz się z serwisu Faktura.pl. W części transakcyjnej serwisu bardzo łatwo skorzystasz z formatek do wystawiania faktur i rachunków, które przygotowaliśmy we współpracy z księgową. Dzięki temu bezpiecznie wystawisz najpopularniejsze dokumenty i zdobędziesz informacje potrzebne zwłaszcza przy rozpoczęciu swojej przygody z biznesem. Zapnij pasy. Właśnie zaczyna się najbardziej ekscytująca przygoda Twojego życia. Będziemy zaszczyceni mogąc w niej uczestniczyć.

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ

Jeżeli ten artykuł był pomocny, pomyśl jak pomocny jest nasz program