Czy i kiedy muszę wystawiać fakturę?
26.04.2017
26.04.2017
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, nawet jeśli formalnie nie zarejestrowałeś się w Centralnej Ewidencji Informacji i Działalności Gospodarczej, stajesz się podatnikiem i z fakturą łączy Cię nierozerwalna więź. A podatnicy, według ustawy o podatku VAT, dzielą się na dwie kategorie: czynnych i zwolnionych. Chociaż słowo „zwolniony” nie kojarzy nam się najlepiej, w kontekście podatków nabiera innego znaczenia.
Czynnym podatnikiem VAT stajesz się po dokonaniu w Twoim urzędzie skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Jako czynny podatnik VAT masz szereg obowiązków – musisz rozliczać VAT, składać deklarację i dopełniać innych koniecznych formalności. Szczegółowo opowie Ci o nich Twoja księgowa.
Dużo prościej mają podatnicy VAT zwolnieni. Ci dzielą się na zwolnionych podmiotowo i przedmiotowo. Podatnicy VAT zwolnieni podmiotowo to z pewnymi wyjątkami tacy przedsiębiorcy, których obroty nie przekroczyły w ciągu roku (lub w roku poprzednim) limitu kwoty 150 tys. zł. Z jednej strony to fajne, bo mniej obowiązków, z drugiej strony – który przedsiębiorca nie chciałby mieć przynajmniej 150 tys. zł obrotu w roku kalendarzowym? Z kolei podatnicy VAT zwolnieni przedmiotowo muszą dokładnie czytać ustawę o VAT, zwłaszcza jej artykuł 43. Ten ważny artykuł wymienia, jaki rodzaj działalności upoważnia do takiego zwolnienia.
Dawno, dawno temu, to jest jeszcze w 2013 roku, tylko uprzywilejowani podatnicy, czyli zarejestrowani (czynni) podatnicy VAT, mieli prawo wystawiać faktury. Ale przyszły nowe czasy i od stycznia 2014 roku faktury w Polsce może wystawiać każdy podatnik, także ten, który korzysta ze zwolnienia. Zatem ciesz się wystawianiem faktur w serwisie Faktura.pl do woli, teraz możesz robić to bez ograniczeń.
Dobrze jest być podatnikiem VAT zwolnionym, ponieważ ma on kilka obowiązków, ale jeszcze więcej przywilejów. Na przykład jeśli wystawia fakturę, ma ona mniej wymaganych elementów, a kiedy sprzedaje towary lub usługi, w ogóle nie musi potwierdzać tych czynności fakturą. Chyba że klient poprosi go o jej wystawienie, co może to zrobić w ciągu 3 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym otrzymał towar usługę. Wtedy nie ma siły – trzeba wystawić fakturę. Najlepiej w serwisie Faktura.pl.
Jako przedsiębiorcę na pewno zainteresuje Cię, jakie elementy powinna zawierać prawidłowo wystawiona faktura, kiedy trzeba wystawiać fakturę, a kiedy rachunek, i czy to prawda, że na dokumencie nie musi występować nazwa „faktura” oraz że już od dawna nie trzeba oznaczać dokumentów nazwą kopia/oryginał, ale trzeba je wystawiać w dwóch egzemplarzach. O tym wszystkim dowiesz się z serwisu Faktura.pl. W części transakcyjnej serwisu bardzo łatwo skorzystasz z formatek do wystawiania faktur i rachunków, które przygotowaliśmy we współpracy z księgową. Dzięki temu bezpiecznie wystawisz najpopularniejsze dokumenty i zdobędziesz informacje potrzebne zwłaszcza przy rozpoczęciu swojej przygody z biznesem. Zapnij pasy. Właśnie zaczyna się najbardziej ekscytująca przygoda Twojego życia. Będziemy zaszczyceni mogąc w niej uczestniczyć.
Polecane artykuły
22.11.2023
Choć w ostatnich latach zmienia się optyka tego, w jakim kierunku zmierza Unia Europejska, wciąż jej fundamentem pozostają zasady, które legły u podstaw zawiązania tego specyficznego sojuszu na naszym kontynencie. Jednym z podstawowych zadań Wspólnoty jest stworzenie uczciwego i konkurencyjnego rynku wewnętrznego, w którym każdy będzie mógł na równych zasadach prowadzić działalność gospodarczą. Parlament Europejski przez ponad pół wieku swojego istnienia wprowadził wiele regulacji dotyczących tego obszaru. Dziś przedstawię jedną z nich – rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2560 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny, którego przepisy częściowo weszły w życie 12 października 2023 r.
czytaj dalej22.11.2023
Prowadzenie działalności gospodarczej jest nieustanną walką z kontrahentami, konsumentami i konkurencją. W cywilizowanych krajach państwo stoi na straży tego, by była to walka utrzymana w pewnych ramach wynikających z wartości, jakie umówiliśmy się chronić jako społeczeństwo. Im większy gracz na rynku, tym większą ma pokusę, by naginać obowiązujące zasady i stosować praktyki, które prawo uznaje za naruszające interesy klientów lub konkurentów. Z tego powodu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uważnie przygląda się porozumieniom, jakie przedsiębiorcy zawierają między sobą w ramach prowadzonej działalności. Dziś przyjrzymy się legalności tzw. porozumień dystrybucyjnych.
czytaj dalej22.11.2023
Kontrola firmy to jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu każdego przedsiębiorcy. Skomplikowane, rozbudowane i notorycznie zmieniane przepisy sprawiają, że – mimo najlepszych chęci – trudno jest przestrzegać wszystkich obowiązków, zakazów i nakazów serwowanych nam przez ustawodawcę. Urzędnicy zdają się o tym zapominać i z całą bezwzględnością szukają, a następnie karzą za nieprawidłowości, które pojawiają się w przedsiębiorstwach. Dziś przedstawię, jak wygląda kontrola z perspektywy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa).
czytaj dalej