Czy i kiedy muszę wystawiać fakturę?
26.04.2017 (Aktualizacja: 17.12.2021)
26.04.2017 (Aktualizacja: 17.12.2021)
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, nawet jeśli formalnie nie zarejestrowałeś się w Centralnej Ewidencji Informacji i Działalności Gospodarczej, stajesz się podatnikiem i z fakturą łączy Cię nierozerwalna więź. A podatnicy, według ustawy o podatku VAT, dzielą się na dwie kategorie: czynnych i zwolnionych. Chociaż słowo „zwolniony” nie kojarzy nam się najlepiej, w kontekście podatków nabiera innego znaczenia.
Czynnym podatnikiem VAT stajesz się po dokonaniu w Twoim urzędzie skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Jako czynny podatnik VAT masz szereg obowiązków – musisz rozliczać VAT, składać deklarację i dopełniać innych koniecznych formalności. Szczegółowo opowie Ci o nich Twoja księgowa.
Dużo prościej mają podatnicy VAT zwolnieni. Ci dzielą się na zwolnionych podmiotowo i przedmiotowo. Podatnicy VAT zwolnieni podmiotowo to z pewnymi wyjątkami tacy przedsiębiorcy, których obroty nie przekroczyły w ciągu roku (lub w roku poprzednim) limitu kwoty 150 tys. zł. Z jednej strony to fajne, bo mniej obowiązków, z drugiej strony – który przedsiębiorca nie chciałby mieć przynajmniej 150 tys. zł obrotu w roku kalendarzowym? Z kolei podatnicy VAT zwolnieni przedmiotowo muszą dokładnie czytać ustawę o VAT, zwłaszcza jej artykuł 43. Ten ważny artykuł wymienia, jaki rodzaj działalności upoważnia do takiego zwolnienia.
Dawno, dawno temu, to jest jeszcze w 2013 roku, tylko uprzywilejowani podatnicy, czyli zarejestrowani (czynni) podatnicy VAT, mieli prawo wystawiać faktury. Ale przyszły nowe czasy i od stycznia 2014 roku faktury w Polsce może wystawiać każdy podatnik, także ten, który korzysta ze zwolnienia. Zatem ciesz się wystawianiem faktur w serwisie Faktura.pl do woli, teraz możesz robić to bez ograniczeń.
Dobrze jest być podatnikiem VAT zwolnionym, ponieważ ma on kilka obowiązków, ale jeszcze więcej przywilejów. Na przykład jeśli wystawia fakturę, ma ona mniej wymaganych elementów, a kiedy sprzedaje towary lub usługi, w ogóle nie musi potwierdzać tych czynności fakturą. Chyba że klient poprosi go o jej wystawienie, co może to zrobić w ciągu 3 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym otrzymał towar usługę. Wtedy nie ma siły – trzeba wystawić fakturę. Najlepiej w serwisie Faktura.pl.
Jako przedsiębiorcę na pewno zainteresuje Cię, jakie elementy powinna zawierać prawidłowo wystawiona faktura, kiedy trzeba wystawiać fakturę, a kiedy rachunek, i czy to prawda, że na dokumencie nie musi występować nazwa „faktura” oraz że już od dawna nie trzeba oznaczać dokumentów nazwą kopia/oryginał, ale trzeba je wystawiać w dwóch egzemplarzach. O tym wszystkim dowiesz się z serwisu Faktura.pl. W części transakcyjnej serwisu bardzo łatwo skorzystasz z formatek do wystawiania faktur i rachunków, które przygotowaliśmy we współpracy z księgową. Dzięki temu bezpiecznie wystawisz najpopularniejsze dokumenty i zdobędziesz informacje potrzebne zwłaszcza przy rozpoczęciu swojej przygody z biznesem. Zapnij pasy. Właśnie zaczyna się najbardziej ekscytująca przygoda Twojego życia. Będziemy zaszczyceni mogąc w niej uczestniczyć.
Polecane artykuły
10.09.2024
Środki trwałe – definicja Środki trwałe to składniki majątku przedsiębiorstwa, które są wykorzystywane przez okres dłuższy niż rok w prowadzeniu działalności gospodarczej. Mogą to być zarówno nieruchomości (np. budynki, grunty), maszyny, urządzenia, jak i inne przedmioty materialne. Kluczowe cechy środków trwałych to ich zdolność do wieloletniego użytkowania, kompletny stan oraz konieczność prowadzenia ewidencji w przypadku […]
czytaj dalej13.08.2024 (Aktualizacja: 06.09.2024)
Płynność finansowa firmy to kluczowy element, który decyduje o jej zdolności do terminowego regulowania zobowiązań i kontynuowania działalności. W dynamicznym środowisku biznesowym, zarządzanie finansami wymaga precyzyjnych narzędzi, które pomagają monitorować i kontrolować przepływy pieniężne. Jednym z takich narzędzi jest program do faktur. W jaki sposób może on poprawić płynność finansową firmy?
czytaj dalej29.07.2024 (Aktualizacja: 06.09.2024)
Freelancing staje się coraz bardziej popularnym modelem pracy, a jednym z kluczowych aspektów zarządzania własnym biznesem jest wystawianie faktur. Programy do fakturowania oferują freelancerom narzędzia, które nie tylko ułatwiają ten proces, ale również pomagają w zarządzaniu finansami. Wybór odpowiedniego programu do faktur jest istotny dla efektywnego i profesjonalnego prowadzenia działalności. W tym artykule omówimy najważniejsze funkcje, które powinien posiadać idealny program do fakturowania dla freelancerów.
czytaj dalej