Nasz konsultant pomoże Ci wykorzystać pełne możliwości serwisu

Zamów rozmowę >>

Cesja wierzytelności

Jak wyciągnąć pieniądze z wystawionych faktur?

Masz dość czekania na należne Ci pieniądze?
Sprawdź najlepsze sposoby finansowania biznesu od faktura.pl

SPRAWDŹ TERAZ

Czy wiesz, że…
aż 86,7 % przedsiębiorców nie otrzymuje płatności w terminie.

Jak wskazują wyniki regularnego badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw" realizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) i Krajowy Rejestr Długów (KRD), blisko 90 % przedsiębiorców stało się ofiarą opóźnień w płatnościach. Tak olbrzymia skala problemu wytworzyła na rynku całą gamę rozwiązań dla małych i średnich firm borykających się z problemami finansowymi, których podłożem są przeterminowane faktury.

Jeśli nieterminowe płatności utrudniają Ci prowadzenie biznesu, sprawdź sposoby na finansowanie Twojej działalności od faktura.pl. Pieniądze mogą trafić na Twoje konto jeszcze dziś: sprawdź teraz >>

Cesja wierzytelności - czy i kiedy stosować?

Opóźnienia sięgające kilku miesięcy, ograniczony kontakt ze strony nierzetelnego kontrahenta, skomplikowana biurokracja, zatory w księgowości, zwyczajna zła wola - z tym wszystkim każdego dnia zmaga się 9 na 10 przedsiębiorców. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele.

Cierpliwość każdego z nas kiedyś się jednak kończy. Jak sobie radzić z niepłacącym klientem? Kiedy sięgać po narzędzia ostateczne jak - windykacja, czy cesja wierzytelności na inny podmiot, który profesjonalnie zajmie się egzekucją długu? Kiedy dać klientowi szansę na spłatę zobowiązania bez sięgania po najsilniejsze rozwiązania? I jak wówczas poradzić sobie z zachowaniem płynności finansowej we własnej firmie.

Cesja wierzytelności - kiedy warto?

TAK

 • Jeśli Twój kontrahent niezmiennie spóźnia się z płatnościami, jego zobowiązania systematycznie rosną i nie jesteś w stanie samodzielnie wyegzekwować płatności.
 • Jeśli ze względu na opóźnienia nie zależy Ci na zachowaniu kontraktu, lub relacja nie jest dla Ciebie na tyle wartościowa, abyś chciał ją utrzymywać.
 • Jeśli treść zawartych umów i kontraktów nie ogranicza Cię w zakresie stosowania tego typu środków egzekucji płatności.

NIE

 • Jeśli problem jest jednorazowy, lub występuje jedynie sezonowo, problemy kontrahenta są przejściowe i obiecuje uregulować zobowiązanie w określonym terminie. Daj klientowi szansę, a sam zgłoś się do nas - my wypłacimy pieniądze za Twojego klienta, choć on się o tym nie dowie.
 • Jeśli z danym klientem wiąże Cię intratny kontrakt lub z innych względów zależy Ci na utrzymaniu pozytywnej relacji biznesowej.
 • Jeśli zawarte z klientem umowy wykluczają zbycie długu powstałego na skutek opóźnień w płatności właśnie w formie cesji wierzytelności na osoby trzecie.

Jeśli nie cesja wierzytelności, to co?
Poznaj sposoby na finansowanie dla Twojej firmy od faktura.pl.

Opracowaliśmy dwa wygodne sposoby na pozyskanie pieniędzy na bieżącą działalność dla Twojego biznesu. Formalności ograniczyliśmy do minimum. Swoje limity poznasz już po zalogowaniu się do konta klienta w faktura.pl. Poznaj bliżej produkty finansowe od faktura.pl.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

DLACZEGO WARTO SKORZYSTAĆ Z FINANSOWANIA OD FAKTURA.PL?

 1. Oszczędność czasu - w trzech krokach wypełniasz wniosek i czekasz na przelew - jeszcze tego samego dnia pieniądze mogą trafić na Twoje konto
 2. Kontrola kosztów - całościowy koszt finansowania poznasz już w pierwszym kroku wypełniania wniosku. Nie ukrywamy dodatkowych opłat za uruchomienie, ani dodatkowych prowizji.
 3. Brak ograniczeń - masz możliwość złożenia wniosku o finansowanie z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Cały proces od wniosku po weryfikację przejdziesz online.
 4. Łatwa weryfikacja - nie potrzebujemy żadnych zaświadczeń, dodatkowych poręczeń czy zabezpieczeń. Wystarczy, że wyrazisz zgodę na weryfikację w BIK i dołaczysz wyciąg z rachunku firmowego z ostatnich 6 miesięcy.
 5. Korzystasz jak i kiedy potrzebujesz - wymień faktury sprzedażowe lub weź ekspresową pożyczkę. Korzystaj dowolnie z przyznanych limitów - właśnie wtedy gdy jest taka potrzeba, spłacaj na własnych zasadach i ponownie korzystaj z limitów - tak jak chcesz i kiedy chcesz.

Oto co przygotowaliśmy dla Twojej firmy:

Wymiana faktur sprzedażowych na pieniądze

Wystaw fakturę z faktura.pl, a my za nią zapłacimy, Sfinansujemy Twoje faktury i zapewnimy finansową płynność.

Do 10 000 zł
Każdy rodzaj faktury
Wypłata tego samego dnia

SPRAWDŹ TERAZ

Ekspresowa pożyczka 0%

Dostęp do pieniędzy od ręki. Poznaj swój limit kredytowy po zalogowaniu do konta w faktura.pl.

Nawet 10 000 zł
Cały proces online
Wypłata tego samego dnia

SPRAWDŹ TERAZ

Cesja wierzytelności - co to właściwie jest?

Cesja wierzytelności, czyli inaczej jej zbycie lub przeniesienie na osobę trzecią jest rozwiązaniem stosowanym zazwyczaj w przypadku wierzytelności, których dochodzenie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, a także wierzytelności przyszłych, czyli takich które dopiero powstaną w wyniku zawartej wcześniej umowy. Korzystając z usługi jaką jest cesja wierzytelności - wierzyciel (np. Twoja firma) decyduje się przekazać wierzytelność (dług swojego klienta) i prawa do niej na rzecz podmiotu zewnętrznego, czyli - cesjonariusza.

Firma nabywa wierzytelność i możliwość jej dochodzenia za kwotę niższą niż wartość samej wierzytelności. Dzięki temu Ty możesz szybciej odzyskać większą część kapitału, a cesjonariusz ma szansę wygenerować zysk, oczywiście o ile następnie uda mu się odzyskać nabytą wierzytelność. Z tym właśnie wiąże się ryzyko, za które jako cedent musimy zapłacić.

Jeśli chcesz poznać inne sposoby na podratowanie finansów Twojej firmy - sprawdź nasze rozwiązania:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Dlaczego Twój klient nie płaci?

Mała firma, wielka moc.

Skąd się biorą problemy małych firm z niepłacącymi kontrahentami? Jak wskazują badania, małe firmy znacznie częściej padają ofiarą nieterminowych płatności . Wynika to z tego, że często występują w roli podwykonawców dla większych podmiotów, które narzucają im swoją niekorzystną politykę płatności, niejednokrotnie uzależniając moment wypłaty wynagrodzenia od jej wcześniejszego otrzymania od własnego klienta.

Małe biznesy stanowią ogromną siłę w całym łańcuchu dostaw produktów i usług, jako pojedyncze podmioty nie są jednak postrzegane jako partnerzy o strategicznym znaczeniu, co dodatkowo powoduje, że płatności na ich rzecz, często traktowane są jako te o niższym priorytecie.

Wskazówka: Jeśli mimo to zależy Ci na utrzymaniu kontraktów o wydłużonym terminie płatności, pomyśl o wygodnym i niedrogim finansowaniu w oparciu o wystawione faktury, Ty wypłacisz pieniądze od razu po wystawieniu faktury, a Twój klient będzie miał dłuższy czas na jej opłacenie.

Wysokie koszty i brak wsparcia

Innym powodem jest brak środków i możliwości na wykształcenie w małych firmach odpowiedniego procesu odzyskiwania należności oraz organizacja odpowiedniego wsparcia prawnego i finansowego. Biorąc przy tym pod uwagę fakt, iż każda niezapłacona faktura w znacznie większym stopniu wpływa na kondycję właśnie małych biznesów oraz, że koszt wynikający z nieterminowego regulowania płatności stanowi powyżej 10% wszystkich obciążeń małych przedsiębiorstw - problem ten stanowi realne i bardzo poważne zagrożenie dla wszystkich małych działalności gospodarczych. Wskazówka: Nie przegap momentu kiedy warto działać. Poszukaj wsparcia i rozwiązania adekwatnego do danej sytuacji. Wiemy, że usługi prawnika bywają drogie, jeśli jednak masz sporo do odzyskania, może warto sięgnąć po dodatkowe dostępne środki i skorzystać z profesjonalnej pomocy lub poprawić płynność finansową przystępna pożyczką, której spłatę możemy rozłożyć na dopasowaną do naszych możliwości liczbę rat.

Jak inaczej pozyskać pieniądze dla firmy?

Jak więc radzić sobie z finansowaniem bieżącej działalności w sytuacjach, gdy nieopłacona terminowo faktura może wywołać lawinę groźnych dla naszej działalności zdarzeń? Przede wszystkim warto działać jeszcze zanim problem powstanie, nie czekając na pogorszenie się naszej sytuacji finansowej czy kłopoty z zachowaniem płynności.

Cesja wierzytelności to nie jedyne rozwiązanie.
Sprawdź produkty opracowane dla biznesu przez zespół faktura.pl:

Bez stresu, bez nerwów, bez skomplikowanych procedur i tysiąca zaświadczeń.
Dziś składasz wniosek i odbierasz pieniądze:

SPRAWDŹ TERAZ