5 filmów, które powinien obejrzeć każdy przedsiębiorca

24.04.2017

Jak mawiał Thomas Edison: „Geniusz to 99% potu i 1% inspiracji”. Każdy przedsiębiorca oprócz wylewania hektolitrów krwi, potu i łez, powinien poświęcić choć 1% swojego czasu na to, by zasiąść wygodnie w fotelu i zatopić się w fabule inspirujących filmów. Oto subiektywna lista 5 najciekawszych produkcji oraz przesłania, jakie niosą one dla przyszłych Zuckerbergów i Buffetów.

1. „W pogoni za szczęściem”: bądź wytrwały

Droga do sukcesu jest wyłożona kamieniami i to takimi, które czasem mocno ranią Cię w stopy. O takiej właśnie drodze – per aspera ad astra – opowiada oparty na faktach film „W pogoni za szczęściem”. Główny bohater, Chris Gardner, w wieku 30 lat po kolei traci pracę, mieszkanie i żonę i choć jego sytuacja wydaje się być beznadziejna, mężczyzna nie przestaje walczyć o lepszy byt. Dzięki miłości do syna, pasji do handlu i ogromnej determinacji, Gardner, mimo wielu przeszkód, zdobywa staż, wkrótce potem zatrudnienie w firmie maklerskiej, a z czasem staje się prawdziwą legendą Wall Street. Film, oprócz ogromnej roli wytrwałości i determinacji, pokazuje również wielką wagę networkingu, który może się odbywać w każdym miejscu i o każdej porze (najwięcej swoich klientów Gardner poznawał na meczach).

2. „Moneyball”: myśl innowacyjnie

Think outside the box – oto prosta recepta na sukces, która wymaga nie tylko kreatywnego myślenia, ale również siły charakteru oraz cierpliwości. Taką postawę prezentuje bohater filmu „Moneyball” – Billy Bean, menadżer jednej z najbiedniejszych drużyn baseballowych, który marzy o osiągnięciu najwyższych laurów. Brak pieniędzy wyzwala w nim pokłady kreatywności – we współpracy z ekonomistą opracowuje innowacyjny system, który pomaga mu wyszukiwać znakomitych zawodników za niewielkie pieniądze i w ten sposób zbudować silny zespół. Niespotykane dotąd w sporcie analizy statystyczne doprowadzają bohatera i jego drużynę do sukcesu, pokazując, że innowacyjne pomysły i podążanie nieprzetartymi szlakami często prowadzi na sam szczyt.

3. „Wall Street”: pracuj w zgodzie ze swoim sumieniem

Czy kierowanie się w biznesie makiaweliczną zasadą „cel uświęca środki” prowadzi do osiągnięcia sukcesu? Na to pytanie odpowiada film „Wall Street” z 1987 roku. Bohaterem produkcji jest młody makler, któremu marzy się zajście na sam szczyt finansjery. W tym celu zatrudnia się u doświadczonego i bezwzględnego rekina biznesu, który dla osiągnięcia korzyści jest w stanie wyzbyć się wszelkich norm moralnych i etycznych. Jak się jednak później okazuje – to, co przynosi doraźne korzyści, z czasem staje się gwoździem do finansowej trumny, a wygrywa ten, kto karierę buduje w zgodzie z własnym sumieniem.

sowa poleca portal

4. „Frost/Nixon”: ryzykuj

Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana – tą myślą można podsumować film „Frost/Nixon”, który pokazuje, że aby osiągnąć sukces, czasem trzeba postawić wszystko na jedną kartę. Produkcja opowiada autentyczną historię dziennikarza rozrywkowego – Davida Frosta, który marzy o poważnej karierze w Nowym Jorku. Gdy Nixon rezygnuje ze stanowiska prezydenta, Frost postanawia przeprowadzić z nim wywiad, wierząc, że to właśnie przyniesie mu sławę i uznanie. Jest jednak mały problem – żadna z telewizji nie chce z nim współpracować. Frost ryzykuje – wyprzedaje cały swój majątek, żeby osiągnąć swój cel. Czy to się opłaciło? Kto zna Davida Frosta, ten wie, że od wywiadu z Nixonem stal się legendą amerykańskiego dziennikarstwa, a zatem: ryzyko popłaca.

5. „Praktykant”: czerp z doświadczenia innych

I na koniec przyjemna komedia na rozluźnienie. „Praktykant” to historia emeryta – Bena, który postanawia zatrudnić się na stażu w firmie prowadzącej sklep internetowy. Ben nie zna się na obsłudze komputera, nie ma nawet konta na Facebooku, jednak jego doświadczenie życiowe i wsparcie stają się nieocenione – emeryt pomaga młodej bizneswoman uchronić się przed wpadką zawodową, przy okazji ratując jej małżeństwo. Film pokazuje, że warto mieć uszy otwarte na porady – nawet ze strony tych, którzy pozornie nie mają z naszym biznesem nic wspólnego.

Oto 5 inspirujących historii z filmowego ekranu, które przemycają cenne przesłania dla osób prowadzących własny biznes. A może macie inne propozycje tytułów, które mogłyby się pojawić w naszym zestawieniu? Podzielcie się swoimi sugestiami w komentarzach!

 

Justyna Wrażeń

Jeżeli ten artykuł był pomocny, pomyśl jak pomocny jest nasz program