5 filmów, które powinien obejrzeć każdy przedsiębiorca
24.04.2017
24.04.2017
Droga do sukcesu jest wyłożona kamieniami i to takimi, które czasem mocno ranią Cię w stopy. O takiej właśnie drodze – per aspera ad astra – opowiada oparty na faktach film „W pogoni za szczęściem”. Główny bohater, Chris Gardner, w wieku 30 lat po kolei traci pracę, mieszkanie i żonę i choć jego sytuacja wydaje się być beznadziejna, mężczyzna nie przestaje walczyć o lepszy byt. Dzięki miłości do syna, pasji do handlu i ogromnej determinacji, Gardner, mimo wielu przeszkód, zdobywa staż, wkrótce potem zatrudnienie w firmie maklerskiej, a z czasem staje się prawdziwą legendą Wall Street. Film, oprócz ogromnej roli wytrwałości i determinacji, pokazuje również wielką wagę networkingu, który może się odbywać w każdym miejscu i o każdej porze (najwięcej swoich klientów Gardner poznawał na meczach).
Think outside the box – oto prosta recepta na sukces, która wymaga nie tylko kreatywnego myślenia, ale również siły charakteru oraz cierpliwości. Taką postawę prezentuje bohater filmu „Moneyball” – Billy Bean, menadżer jednej z najbiedniejszych drużyn baseballowych, który marzy o osiągnięciu najwyższych laurów. Brak pieniędzy wyzwala w nim pokłady kreatywności – we współpracy z ekonomistą opracowuje innowacyjny system, który pomaga mu wyszukiwać znakomitych zawodników za niewielkie pieniądze i w ten sposób zbudować silny zespół. Niespotykane dotąd w sporcie analizy statystyczne doprowadzają bohatera i jego drużynę do sukcesu, pokazując, że innowacyjne pomysły i podążanie nieprzetartymi szlakami często prowadzi na sam szczyt.
Czy kierowanie się w biznesie makiaweliczną zasadą „cel uświęca środki” prowadzi do osiągnięcia sukcesu? Na to pytanie odpowiada film „Wall Street” z 1987 roku. Bohaterem produkcji jest młody makler, któremu marzy się zajście na sam szczyt finansjery. W tym celu zatrudnia się u doświadczonego i bezwzględnego rekina biznesu, który dla osiągnięcia korzyści jest w stanie wyzbyć się wszelkich norm moralnych i etycznych. Jak się jednak później okazuje – to, co przynosi doraźne korzyści, z czasem staje się gwoździem do finansowej trumny, a wygrywa ten, kto karierę buduje w zgodzie z własnym sumieniem.
Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana – tą myślą można podsumować film „Frost/Nixon”, który pokazuje, że aby osiągnąć sukces, czasem trzeba postawić wszystko na jedną kartę. Produkcja opowiada autentyczną historię dziennikarza rozrywkowego – Davida Frosta, który marzy o poważnej karierze w Nowym Jorku. Gdy Nixon rezygnuje ze stanowiska prezydenta, Frost postanawia przeprowadzić z nim wywiad, wierząc, że to właśnie przyniesie mu sławę i uznanie. Jest jednak mały problem – żadna z telewizji nie chce z nim współpracować. Frost ryzykuje – wyprzedaje cały swój majątek, żeby osiągnąć swój cel. Czy to się opłaciło? Kto zna Davida Frosta, ten wie, że od wywiadu z Nixonem stal się legendą amerykańskiego dziennikarstwa, a zatem: ryzyko popłaca.
I na koniec przyjemna komedia na rozluźnienie. „Praktykant” to historia emeryta – Bena, który postanawia zatrudnić się na stażu w firmie prowadzącej sklep internetowy. Ben nie zna się na obsłudze komputera, nie ma nawet konta na Facebooku, jednak jego doświadczenie życiowe i wsparcie stają się nieocenione – emeryt pomaga młodej bizneswoman uchronić się przed wpadką zawodową, przy okazji ratując jej małżeństwo. Film pokazuje, że warto mieć uszy otwarte na porady – nawet ze strony tych, którzy pozornie nie mają z naszym biznesem nic wspólnego.
Oto 5 inspirujących historii z filmowego ekranu, które przemycają cenne przesłania dla osób prowadzących własny biznes. A może macie inne propozycje tytułów, które mogłyby się pojawić w naszym zestawieniu? Podzielcie się swoimi sugestiami w komentarzach!
Polecane artykuły
22.11.2023
Choć w ostatnich latach zmienia się optyka tego, w jakim kierunku zmierza Unia Europejska, wciąż jej fundamentem pozostają zasady, które legły u podstaw zawiązania tego specyficznego sojuszu na naszym kontynencie. Jednym z podstawowych zadań Wspólnoty jest stworzenie uczciwego i konkurencyjnego rynku wewnętrznego, w którym każdy będzie mógł na równych zasadach prowadzić działalność gospodarczą. Parlament Europejski przez ponad pół wieku swojego istnienia wprowadził wiele regulacji dotyczących tego obszaru. Dziś przedstawię jedną z nich – rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2560 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny, którego przepisy częściowo weszły w życie 12 października 2023 r.
czytaj dalej22.11.2023
Prowadzenie działalności gospodarczej jest nieustanną walką z kontrahentami, konsumentami i konkurencją. W cywilizowanych krajach państwo stoi na straży tego, by była to walka utrzymana w pewnych ramach wynikających z wartości, jakie umówiliśmy się chronić jako społeczeństwo. Im większy gracz na rynku, tym większą ma pokusę, by naginać obowiązujące zasady i stosować praktyki, które prawo uznaje za naruszające interesy klientów lub konkurentów. Z tego powodu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uważnie przygląda się porozumieniom, jakie przedsiębiorcy zawierają między sobą w ramach prowadzonej działalności. Dziś przyjrzymy się legalności tzw. porozumień dystrybucyjnych.
czytaj dalej22.11.2023
Kontrola firmy to jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu każdego przedsiębiorcy. Skomplikowane, rozbudowane i notorycznie zmieniane przepisy sprawiają, że – mimo najlepszych chęci – trudno jest przestrzegać wszystkich obowiązków, zakazów i nakazów serwowanych nam przez ustawodawcę. Urzędnicy zdają się o tym zapominać i z całą bezwzględnością szukają, a następnie karzą za nieprawidłowości, które pojawiają się w przedsiębiorstwach. Dziś przedstawię, jak wygląda kontrola z perspektywy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa).
czytaj dalej