Nasz konsultant pomoże Ci wykorzystać pełne możliwości serwisu

Zamów rozmowę >>

Czy umowa faktoringu to dobre rozwiązanie?

Odbierz pieniądze za swoje faktury.

Nie chcesz czekać na przelew od klienta?
Sprawdź najlepsze sposoby finansowania biznesu od faktura.pl


SPRAWDŹ TERAZUmowa faktoringu - co to jest?

Umowa faktoringu to rozwiązanie powiązane z kredytem kupieckim, czyli sytuacją, w której klient nabywa od innego podmiotu usługę lub produkt, za które płatność jest odroczona w czasie. Umowa faktoringu to rozwiązanie, w którym klient nabywa od innego podmiotu usługę lub produkt, za które płatność jest odroczona w czasie. Niektóre firmy zastrzegają w umowach, iż ich zobowiązania nie mogą podlegać przekazywaniu zewnętrznym podmiotom. Zatem może warto skorzystać z pożyczki dedykowanej dla przedsiębiorców ? Umowa faktoringu zakłada pokrycie zobowiązania powstałego na skutek takiej transakcji przed terminem płatności widniejącym na fakturze. Dzięki temu podmiot sprzedający swoje produkty może otrzymać pieniądze wcześniej bez zaciągania droższych kredytów na bieżącą działalność. Oczywiście umowa faktoringu zakłada spełnienie kilku warunków w zakresie samego pokrycia tego zobowiązania, jak i jego późniejszej egzekucji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego typu finansowania dla biznesu oraz zastanawiasz się czy umowa faktoringu to dobre rozwiązanie - jesteś w dobrym miejscu.

Umowa faktoringu - co warto o niej wiedzieć?

Ile kosztuje umowa faktoringu, czy Twój klient może zabezpieczyć się przed sprzedażą wierzytelności, jakie dokumenty sfinansujesz na podstawie umowy faktoringu? Poznaj najważniejsze informację na ten temat i znajdź najlepsze dla siebie rozwiązanie.

1

Nie otrzymasz od razu całej kwoty widniejącej na fakturze, którą chcesz finansować w ramach umowy faktoringu.

Faktor czyli podmiot nabywający prawa do wierzytelności pokrywa jedynie określoną część - wartość danej wierzytelności, nie całość. Jako przedsiębiorca korzystający z umowy faktoringu najczęściej możemy liczyć najpierw na zaliczkę (np. 70 % zobowiązania naszego klienta). Resztę pieniędzy otrzymamy po tym jak faktor otrzyma pieniądze od naszego klienta.

2

Umowa faktoringu to usługa, za którą musisz zapłacić.

Otrzymana kwota zostanie pomniejszona o określoną prowizję - wynagrodzenie dla firmy oferującej umowę faktoringu. W zależności od oferty może to być określony procent od kwot widniejących na fakturach lub stała kwota + prowizja. Warto zwrócić uwagę na opłatę stałą, której wysokość może sprawiać, iż finansowanie faktur o mniejszej wartości za pomocą tego rozwiązania nie będzie opłacalne.

3

Możesz sfinansować tylko nieprzeterminowane zobowiązania

Wierzytelność powinna być bezsporna i nieprzeterminowana. Twój klient nie może mieć przeciwwskazań co do zasadności otrzymania faktury, a termin płatności nie może zostać przekroczony.

4

Umowa na faktoring pełny, faktoring niepełny i mieszany - czyli kto odpowiada za niewypłacalność Twojego klienta.

W przypadku faktoringu pełnego - nieściągalność wierzytelności od klienta, którego dotyczyło zobowiązanie jest problemem faktora - firmy nabywającej wierzytelność. Umowa faktoringu niepełnego zakłada, że ryzyko z tym związane leży po stronie faktoranta - czyli Twojej. W praktyce oznacza to, że w przypadku gdy Twój klient nie wywiąże się z obowiązku zapłaty, kwota pobrana w ramach finansowania faktur powinna wrócić do faktora. W niektórych przypadkach umowa faktoringu może zakładać również podział ryzyka wynikającego z ewentualnej niewypłacalności klienta, wobec którego faktor będzie chciał egzekwować płatność (faktoring mieszany). Wówczas jako przedsiębiorca korzystający z faktoringu, bierzesz na siebie część ryzyka związanego z niewywiązaniem się Twojego klienta z obowiązku zapłaty zobowiązania.

5

Umowa faktoringu - kiedy nie możesz jej zastosować?

Przed skorzystaniem z rozwiązania jakim jest umowa faktoringu warto zerknąć w szczegółowe zapisy umowy zawartej z klientem. Szczególnie w przypadku długoterminowych kontraktów. Klienci mogą zabezpieczyć się przed ewentualnym przekazywaniem swoich zobowiązań podmiotom zewnętrznym, czyli zastosowaniem działań, które umożliwiłaby nam umowa faktoringowa. Wystarczy, że w umowie znajdzie się zapis mówiący o tym, że wierzytelność wynikająca z kontraktu nie może być zbywana na osoby trzecie.

Interesują Cię przystępne formy finansowania biznesu inne niż umowa faktoringu?

Wcześniejsza zapłata za wystawioną fakturę lub dostęp do szybkiej pożyczki dla biznesu - sprawdź rozwiązania dla przedsiębiorców od faktura.pl

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Umowa faktoringu - kiedy warto z niej skorzystać?

Polskie realia biznesowe nie rozpieszczają przedsiębiorców, w szczególnie trudnych warunkach funkcjonują przedstawiciele mikrobiznesów oraz małych i średnich firm, które aby przetrwać na konkurencyjnym rynku walczą o klienta niską ceną i możliwością odroczenia płatności za swoje usługi w czasie. To z pewnością bardzo korzystna sytuacja dla ich klientów, ale niekoniecznie dla nich samych.

Starając się “utrzymać na powierzchni” często szukają rozwiązań finansowych, które pomogą im sprostać wymaganiom klienta, i zadbać jednocześnie o płynność finansową we własnej firmie. Na rynku nie brakuje rozwiązań w zakresie finansowania odroczonych należności. Umowa faktoringu może być więc pomocnym rozwiązaniem, jeśli w naszej działalności zmagamy się z podobnym wyzwaniem.

Jeśli nie umowa faktoringu, to co?
Poznaj najlepsze sposoby na finansowanie dla Twojej firmy od faktura.pl.

Co jednak robić w przypadku, gdy klient zastrzegł możliwość sprzedaży wierzytelności w umowie, lub koszt skorzystania z rozwiązania jakim jest umowa faktoringu jest nieadekwatnie wysoki w stosunku do wartości naszej wierzytelności? Zdarzają się sytuacje gdy umowa faktoringu nie będzie właściwym rozwiązaniem naszych problemów.

Dlatego opracowaliśmy idealną alternatywę dla rozwiązania jakim jest umowa faktoringu. Poznaj nowoczesne i wygodne produkty finansowania przedsiębiorstw od faktura.pl

Sprawdź jak szybko możesz odebrać pieniądze dla Twojej działalności od faktura.pl. Wypłata finansowania jeszcze dziś.

Dlaczego finansowanie z faktura.pl to rozwiązanie lepsze niż umowa faktoringu?

Oszczędzasz czas

Nie musisz nawet wychodzić z biura. W trzech krokach wypełniasz wniosek, określasz wysokość kwoty i warunki spłaty, wyrażasz zgodę na weryfikację i czekasz na maila potwierdzającego przyznanie finansowania - całkowcie online, a pieniądze mogą trafić na Twoje konto jeszcze tego samego dnia.

Oszczędzasz pieniądze

Wypłata pieniędzy za fakturę z faktura.pl to rozwiązanie znacznie tańsze i dużo prostsze niż standardowa umowa faktoringu.

Całościowy koszt finansowania poznasz już w pierwszym kroku wypełniania wniosku. Nie ukrywamy dodatkowych opłat za uruchomienie, ani dodatkowych prowizji.

Oszczędzasz sobie stresów

Nie musisz załatwiać kilkunastu zaświadczeń, prosić bliskich o poręczenie i organizować zabezpieczeń. Wystarczy, że zaakceptujesz zgody na weryfikację w BIK i dołączysz wyciąg z rachunku firmowego z ostatnich 6 miesięcy. Tylko tyle. I jeszcze dziś odbierzesz finansowanie.

Z przyznanych środków i limitów możesz korzystać dowolnie - wtedy gdy jest taka potrzeba. Skorzystaj z najbardziej elastycznego dostępu do pieniędzy dla firm:

ZŁÓŻ WNIOSEK

Sprawdź co przygotowaliśmy dla Twojego biznesu.
To lepsze, szybsze i wygodniejsze niż umowa faktoringu.

Wystaw fakturę w faktura.pl, a my za nią zapłacimy.

Wystaw fakturę z faktura.pl i odbierz przelew za nią jeszcze dziś. Sfinansujemy Twoje faktury i poprawimy Twoją płynność finansową.

Wypłać nawet 10 000 zł
Pieniądze otrzymasz jeszcze dziś

SPRAWDŹ TERAZ

Skorzystaj z ekspresowej pożyczki 0%

Zaloguj się do faktura.pl i od razu sprawdź swój limit kredytowy, złóż wniosek i wypłać potrzebne pieniądze dla firmy. Spłać w dogodnej liczbie rat - sam ją ustalasz.

Wypłać dziś nawet 10 000 zł
Cały proces online
Dostęp do pieniędzy od ręki

SPRAWDŹ TERAZ

Bez stresu, bez nerwów, całkowicie online.
Złóż wniosek i odbierz pieniądze - dziś:

ZŁÓŻ TERAZ