18 Grudnia
2017
powrót

Na co zwrócić uwagę ubiegając się o pożyczkę?

W każdym biznesie czasem przydaje się dodatkowy zastrzyk gotówki na to, by się rozwijać, wdrażać nowe technologie lub po prostu zachować płynność budżetu. Korzystanie z kredytów i pożyczek jest jednym ze sposobów finansowania firm, niekiedy wręcz elementem koniecznym do ich prawidłowego funkcjonowania. Najpowszechniejszymi źródłami środków wspierających przedsiębiorców są banki. Należy jednak dokładnie przeanalizować ich oferty, ponieważ proponowane warunki mogą się skrajnie różnić.

Na co zwrócić uwagę ubiegając się o pożyczkę?


Procedury

Podstawowym dokumentem, który należy złożyć w każdej instytucji, w jakiej ubiegamy się o wsparcie finansowe, jest wniosek kredytowy. Na tym podobieństwa się kończą, a zaczynają się komplikacje, które nierzadko wystawiają cierpliwość przedsiębiorców na poważną próbę. Procedury weryfikacyjne przeprowadzane przez banki wymagają bowiem często karkołomnych czynności i żmudnych starań, które nie zawsze kończą się sukcesem przedsiębiorcy, czyli otrzymaniem upragnionej gotówki.

Szereg wymaganych dokumentów

Najwięcej kredytów przyznawanych jest osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, ponieważ jest to obecnie najpopularniejsza forma prowadzenia biznesu. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą najczęściej potrzebne są: zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, numer NIP i REGON, zgoda współmałżonka na zaciąganie zobowiązań lub poświadczenie rozdzielności majątkowej.

Jeżeli chodzi o spółki, zwykle należy przedstawić: umowę spółki, numer NIP oraz REGON, odpis z KRS-u, zgodę wspólników na zaciąganie zobowiązań w imieniu spółki (w przypadku spółek prawa handlowego uchwałę dotyczącą zasad zaciągania zobowiązań).

W zależności od formy opodatkowania firmy niezbędne mogą okazać się także: rozliczenia PIT-36 i PIT-36L z załącznikiem PIT/B (księgowość uproszczona), zeznania PIT-28, ewidencji przychodów za ostatni rok lub okres bieżący, wykazów środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych (ryczałt od przychodów zewidencjonowanych), decyzje urzędów skarbowych o wysokości podatku dochodowego (karta podatkowa), bilanse zysków i strat za okres ubiegły lub bieżący, prognozy wpływów (pełna księgowość).

Nie zawsze można z góry precyzyjnie określić, jakie dokumenty będą potrzebne, ponieważ bank może zażądać przedstawienia dodatkowych papierów na kolejnych etapach postępowania sprawdzającego. Ponadto wiele przypadków rozpatrywanych jest przez ekspertów bankowych indywidualnie. Czasem konieczne jest poręczenie majątkowe lub też obroty przedsiębiorstwa osiągające zadowalający dla banku poziom, co w zasadzie dyskwalifikuje firmy, które dopiero powstały i nie miały czasu na odpowiedni rozruch. Oczywistym jest jednak, że procedury bankowe muszą trochę potrwać.

Karencja

W niektórych bankach trzeba liczyć się z pewnymi obostrzeniami dla nowo powstałych firm. Placówki często wprowadzają bowiem okresy karencji. Przykładowo w Credit Agricole Bank Polska można ubiegać się o wsparcie finansowe, jeżeli firma funkcjonuje na rynku przynajmniej 24 miesiące. Okres karencji w BZ WBK czy Nest Banku wynosi 12 miesięcy. Dla porównania w Idea Banku oraz PKO Banku Polskim można ubiegać się o środki finansowe już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Istnieją również banki, w których okres karencji każdorazowo ustalany jest indywidualnie w zależności od rozmaitych czynników. Trudno zatem nie pogubić się w zawiłych regulaminach bankowych.

Przeszkody na drodze do celu

Dostarczenie do banku odpowiednich dokumentów, spełnianie warunków stawianych podmiotom ubiegającym się o pieniądze, przejście całej procedury weryfikacyjnej nie oznaczają jeszcze, że środki faktycznie zostaną nam wypłacone. Może się bowiem okazać, że przedsiębiorca nie ma na przykład wymaganej zdolności kredytowej albo też pojawią się inne, niezależne od niego, przeszkody. Banki opierają swe decyzje na wielu różnych przesłankach, więc nie zawsze sprawy widziane z ich perspektywy wyglądają tak samo jak w oczach właścicieli firm. Warto o tym pamiętać, jednak istotny jest również fakt, że istnieje cały szereg instytucji pozabankowych, do których można w takiej sytuacji skierować swe kroki.

Limit finansowy 0% w Faktura.pl

Dla młodych (lecz także dla bardziej doświadczonych przedsiębiorców), dla ludzi prowadzących działalność gospodarczą w skali mikro, którzy aktywnie korzystają z serwisu Faktura.pl, przewidziano wsparcie finansowe na dowolny cel, jakie stanowi alternatywne rozwiązanie w stosunku do ofert bankowych. Minimalna kwota limitu finansowego wynosi 1000 zł, zaś maksymalna - 10 000 zł. Środki można otrzymać na okres 3, 6 lub 12 miesięcy, a jedynym kosztem, jaki ponosimy, jest prowizja (33,30 zł miesięcznie za każdy pożyczony 1000 zł). Oprocentowanie wynosi natomiast 0%.

Wskazany limit finansowy charakteryzuje uproszczona i przyspieszona procedura weryfikacyjna. Nie trzeba dostarczać mnóstwa dokumentów i zaświadczeń, a wszystko odbywa się w trybie online. Procedury weryfikacyjne w dni robocze trwają maksymalnie do 48 godzin. Pieniądze natomiast są przelewane na rachunek bankowy przedsiębiorcy natychmiast po podjęciu pozytywnej decyzji - w praktyce często dzieje się to w ciągu kilku minut. Jest to warta rozważenia opcja dla tych, którzy potrzebują natychmiastowego wsparcia finansowego, bo na przykład chcą dokonać inwestycji, która nie może czekać.


SKORZYSTAJ Z LIMITU FINANSOWEGO

Nowoczesne firmy muszą nieustannie reagować na potrzeby błyskawicznie zmieniającego się rynku. Prężne działanie przedsiębiorstwa często zależy od podejmowania trudnych decyzji finansowych, zwłaszcza tych o pozyskiwaniu środków z zewnątrz. Jest to jednak nieodzowne, jeśli chcemy dynamicznie działać na rynku oraz inwestować w swoją przyszłość. Warto jednak porównywać oferty i kalkulować, co bardziej nam się opłaca, a wówczas w gąszczu propozycji znajdziemy taką, która jest optymalnym rozwiązaniem dla naszej firmy.

Michał Bąk

Elivo / Marketing i biznes