29 Grudnia
2017
powrót

Kiedy warto wziąć pożyczkę?

Pożyczka może być świetnym i opłacalnym rozwiązaniem służącym zwiększeniu dochodów firmy, szczególnie w początkowym okresie prowadzenia działalności. Nawet mając odłożone własne środki warto sięgnąć po zewnętrzne źródło kapitału, aby posiadane oszczędności stanowiły poduszkę finansową na trudniejsze okresy, które zdarzają się w każdej branży. Czy warto brać pożyczkę od razu, kiedy pojawi się taka potrzeba? Odpowiedź brzmi: nie zawsze. Decyzja powinna zależeć od tego, na co chcemy wydać środki, a także naszego aktualnego stanu finansów.

Kiedy warto wziąć pożyczkę?


W jakich sytuacjach nie warto zwlekać z wzięciem pożyczki?

Wydatki na rozwój firmy

Rozwój biznesu jest nierozłącznie powiązany z dokonywaniem inwestycji. Wydajniejsze maszyny i urządzenia do produkcji, nowe wyposażenie lokalu, działania marketingowe, zatrudnienie pracownika – wszystkie te rzeczy wymagają nakładów finansowych.

Niektórzy przedsiębiorcy zwlekają z inwestycjami, szczególnie kiedy wymagają one znacznych ilości kapitału. Wśród powodów takiego postępowania można wskazać obawę przed utratą płynności finansowej, a także kłopoty z wyborem źródła finansowania.

Odkładanie inwestycji w czasie zwykle jednak nie jest opłacalne. Im dłużej będziesz zwlekał, tym później zaczniesz osiągać z niej zyski.

Dobrze przemyślany plan rozwoju firmy pozwoli Ci m.in.:

- poprawić funkcjonowanie obszarów, w których Twój biznes jest najmniej efektywny,

- stworzyć przewagę konkurencyjną w swojej branży,

- rozwinąć firmę w nowym kierunku.

Celem inwestycji powinny być korzyści wynikające z obniżenia kosztów prowadzenia działalności, wzrostu przychodów czy też zwiększenia samej wartości marki.

Przy braku odpowiedniej ilości własnych środków warto rozważyć sfinansowanie inwestycji za pomocą pożyczki. Miarą opłacalności takiego działania jest przede wszystkim to, w jakim stopniu oczekiwane zyski przewyższą poniesione koszty odsetek i prowizji. Warto przy tym mieć na uwadze, że skuteczna inwestycja pozwoli na dalsze reinwestowanie uzyskiwanych dochodów.

Inwestycja w siebie

Na pewno nie raz spotkałeś się ze stwierdzeniem, że najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie. Zwraca się ona przez wiele lat, dlatego nie warto na nią żałować pieniędzy i czasu.

Szczególnie w początkowym okresie funkcjonowania firmy wielu przedsiębiorców stara się jak najwięcej rzeczy wykonywać samodzielnie – od sprzedaży produktów czy świadczenia usług, przez pozyskiwanie i obsługę klientów, po prowadzenie księgowości. Trudno w każdym z obszarów być ekspertem, ale warto stale pogłębiać wiedzę przydatną w prowadzeniu biznesu.

Studia podyplomowe, udział w szkoleniach, kursach językowych czy zakup specjalistycznych książek to wydatki, które mogłeś pominąć w swoim biznesplanie. Pożyczka może okazać się dobrym rozwiązaniem, gdy nie masz wystarczającej kwoty np. na szkolenie, które zwiększy Twoje umiejętności, pozwoli oferować usługi lepszej jakości lub poszerzyć zakres działalności. Często istnieje możliwość rozłożenia płatności za szkolenie na raty, ale przy skorzystaniu z tej opcji sumarycznie możesz zapłacić więcej, niż wyniosą koszty pożyczki.

nauka

Pamiętaj, że wydatki na edukację możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, o ile tylko mają one związek z osiąganiem konkretnych przychodów lub zabezpieczeniem ich źródła.

Zakup towaru

Zatowarowanie sklepu jest szczególnie problematyczne na początku działalności. Nie ma jeszcze zysków ze sprzedaży, którymi można sfinansować większą dostawę, a hurtownie niechętnie przystaną na wydłużony termin płatności dla kontrahenta, którego nie znają. Skorzystanie z pożyczki na zakup towaru może przynieść szereg korzyści:

- składając większe zamówienie masz szansę na wynegocjowanie rabatu

- masz większy wybór dostawców – więcej firm będzie chciało z Tobą współpracować, jeżeli za towar zapłacisz od razu

- płacąc „z góry” zyskujesz opinię solidnego, wypłacalnego kontrahenta

Finansowanie zakupów pożyczką jest szczególnie opłacalne, kiedy produkty którymi handlujesz szybko znajdują nabywców. Odzyskanymi środkami wraz z zarobioną marżą możesz w takim przypadku nawet kilkukrotnie „obrócić” zanim przyjdzie termin spłaty rat, zwiększając tym samym różnicę pomiędzy zyskiem ze sprzedaży, a kosztami pożyczki.

Spłata pilnych należności

Podatki, składki ZUS, faktury za media, czynsz za lokal, płatności dla kontrahentów – każdemu przedsiębiorcy miesięczne wydatki mogą spędzać sen z powiek.

Zbliża się dzień płatności ważnego zobowiązania, nie masz odłożonej wystarczającej ilości gotówki, a nieterminowa zapłata może mieć negatywne konsekwencje? Zamiast czekać na ostatni moment, aż firma lub instytucja, wobec której masz zobowiązanie, upomni się o należne środki, rozważ wzięcie pożyczki na spłatę należności. Brak zapłaty podatków wiąże się z koniecznością uregulowania odsetek oraz możliwością otrzymania mandatu skarbowego. Nie płacąc kontrahentowi tracisz wizerunkowo i może być Ci trudniej w przyszłości uzyskać lepszą ofertę, rabaty czy dłuższy termin płatności faktur.

Warto przekalkulować, czy nawet krótkoterminowa pożyczka nie będzie bardziej opłacalnym rozwiązaniem, niż narażanie się na straty związane z brakiem terminowej spłaty zobowiązań.

Otrzymanie korzystnej oferty pożyczki

Podane przeze mnie wyżej przykłady dobrych momentów na wzięcie pożyczki dotyczą sytuacji, w których najpierw pojawia się określona potrzeba, a dopiero po niej następuje konieczność zadecydowania o sposobie uzyskania gotówki. A co w przypadku, gdy trafisz na szczególnie korzystną ofertę pożyczki nie planując wcześniej większych wydatków?

Wzięcie pożyczki bez posiadania celu, na który zostaną wydane środki, z finansowego punktu widzenia jest nieopłacalne. Mając jednak możliwość taniego pozyskania kapitału zastanów się, czy istnieją sposoby na to, aby wykorzystać go do powiększenia firmowych dochodów. Może jest akurat dobry moment na przeprowadzenie większej kampanii reklamowej? Trwa wyprzedaż urządzeń, które przydają Ci się w codziennej pracy? Nagły wzrost zamówień sprawia, że zatrudnienie dodatkowej osoby pozwoli sprawniej obsłużyć wszystkich klientów?

Z pewnością znajdziesz jeszcze więcej możliwości wykorzystania nieplanowanej pożyczki, które przyniosą korzyści Twojemu biznesowi.

Kiedy odłożyć na później decyzję o pożyczce?

Decyzja o pożyczce

Pożyczki mogą być korzystnymi instrumentami finansowymi wykorzystywanymi w prowadzeniu działalności gospodarczej, jednak nie zawsze warto się na nie decydować.

Zbędne inwestycje

Wiele firmowych wydatków możemy określić jako inwestycje - lepszy komputer, nowy telefon, zakup samochodu, zmiana wystroju lokalu, przeniesienie biura firmy do innej lokalizacji, itp.

Możliwości wydawania pieniędzy jest wiele, jednak nie zawsze istnieje uzasadnienie, aby pochodziły one z pożyczki. Czy zakup nowego komputera znacząco przełoży się na zwiększenie wydajności pracy i uzyskiwane dochody? Czy bardzo potrzebujesz flagowy model smartfona? Czy warto w tym momencie intensywnie rozwijać projekt przynoszący stosunkowo niewielkie zyski?

Wydatki podobne do wyżej wymienionych przykładów mogą mieć pozytywny wpływ na firmę. Czy jednak warto je finansować pożyczką? W wielu przypadkach lepiej jest odłożyć całość lub przynajmniej część potrzebnej kwoty z bieżących zysków firmy, a dopiero potem zdecydować się na poniesienie wydatku.

Posiadanie pożyczek w trakcie spłaty

Z decyzją o wzięciu pożyczki zwykle powinniśmy się również wstrzymać, jeżeli aktualnie posiadamy niespłacone zobowiązania z innych pożyczek lub kredytów, a miesięczne raty mają znaczący udział w miesięcznej strukturze wydatków.

Im bardziej będziemy się zadłużać, tym boleśniejsze mogą okazać się konsekwencje nawet przejściowych problemów finansowych. Opóźnienie w spłacie rat pożyczek może się wiązać z naliczeniem wysokich kosztów odsetek karnych, monitów, a w najgorszym scenariuszu - postępowania sądowego i komornika.

W razie przejściowych problemów w spłacie pożyczki, w pierwszej kolejności powinniśmy spróbować wynegocjować zmniejszenie raty poprzez wydłużenie okresu spłaty lub odroczyć termin płatności rat. W zależności od sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, nawet 2-3 miesiące karencji w spłacie może pozwolić nam stanąć na nogi i bez przeszkód uregulować pozostałe zobowiązanie.

Powinniśmy unikać sytuacji, kiedy jedną pożyczkę spłacamy kolejną. Wyjątkiem jest próba skonsolidowania zadłużenia. Pożyczka gotówkowa na dobrych warunkach może pomóc nam w zredukowaniu długu, a także zamienić kilka rat na jedną. W ten sposób łatwiej będzie zapanować nad zobowiązaniami z tytułu spłaty rat.

Finansowanie wydatków firmy pożyczką jest w wielu przypadkach opłacalne, nawet po uwzględnieniu kosztów związanych z zaciągnięciem zobowiązania. Często lepiej skorzystać z pożyczki, niż wydawać posiadane oszczędności. Dzięki temu zapewniasz sobie bezpieczeństwo finansowe w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

Kalkulator

Niezależnie od celu pożyczki, decyzja o jej wzięciu, wysokości i ilości rat, na jakie zostanie rozłożona spłata, powinna być dobrze przemyślana – najlepiej z kalkulatorem w dłoni. Na uwadze powinieneś mieć przede wszystkim przewidywaną prognozę dochodów w okresie, w którym będziesz zobowiązany do spłaty rat.

Parafrazując stare przysłowie: „Dobry zwyczaj - mądrze pożyczaj”.

Uruchom limit finansowy w Faktura.pl

Bartosz Sprengel

Micorazon