20 Października
2017
powrót

6 naprawdę dobrych powodów, dla których warto skorzystać z pożyczki

Prowadząc działalność gospodarczą pewnie wielokrotnie zetknąłeś się z sytuacją, kiedy musiałeś szybko kupić towar do sklepu, opłacić abonament, albo uregulować składki ZUS, ale zabrakło Ci pieniędzy. Wiedziałeś, że niebawem dostaniesz od klienta zapłatę za fakturę, jednak potrzebowałeś pieniędzy już teraz. Przejściowe kłopoty finansowe mogą spotkać każdego. Bywa tak, że przez jakiś czas nie możesz wykonywać zleceń, bo nie pozwala na to choroba lub kłopoty rodzinne. Większość branż doświadcza okresów przestoju czy sezonowego zmniejszenia liczby klientów. To naturalne. Niestety nawet wtedy stałe rachunki czekają na opłacenie. ​

6 naprawdę dobrych powodów, dla których warto skorzystać z pożyczkiKiedy warto pożyczyć pieniądze?

1. Inwestujesz i od razu zarabiasz

Masz dobry pomysł na nową usługę, ale potrzebujesz sprzętu? Wiesz, że możesz tanio kupić towar i bardzo szybko sprzedać go z dużym zyskiem? Znalazłeś szkolenie, które bardzo Ci się przyda w pracy? Nie masz jednak wystarczającej sumy pieniędzy, a za kilka miesięcy, zanim odłożysz potrzebną kwotę, może być za późno na taką inwestycję, bo np. oferta przestanie być aktualna albo ktoś inny wpadnie na ten sam pomysł. W takich sytuacjach pożyczka będzie Twoją inwestycją, pod warunkiem, że dobrze policzysz, ile dzięki niej zarobisz lub jakiej wartości korzyści osiągniesz.

2. Zyskujesz rabaty lub niższe ceny

Często zdarza się, że hurtownie sprzedające towar udzielają rabatu za szybka wpłatę, nawet kilka czy kilkanaście procent, albo w dobrej cenie wyprzedają potrzebny Ci towar czy sprzęt. Może się okazać, że kwota rabatu będzie większa, niż opłata za udzielenie pożyczki, a więc wzięcie pożyczki będzie się zwyczajnie opłacać.

3. "Zachowasz twarz" przed dostawcami

Chciałbyś zapłacić kontrahentowi na czas, ale sam czekasz na przelew? Zatory płatnicze stały się codziennym wyzwaniem wielu polskich mikroprzedsiębiorców. W takiej sytuacji pożyczka może stać się Twoim kołem ratunkowym. Dzięki drobnemu wsparciu zachowasz wiarygodność w oczach kontrahenta, a na przyszłość będziesz skuteczniej upominał się o swoje pieniądze od klientów, którzy zalegają Ci z płatnościami.

4. Unikasz upomnienia z urzędu skarbowego i odsetek od zaległości podatkowych

Jako przedsiębiorca wiesz, że podatki i składki do ZUS trzeba płacić priorytetowo. Szczególnie dotkliwe są te ostatnie, ponieważ muszą być opłacane nawet wtedy, kiedy firma przynosi straty. Brak zapłaty podatków spowoduje, że urosną od nich odsetki, a urząd skarbowy może nawet nałożyć mandat za uchylanie się od obowiązku ich opłacania. Instytucje państwowe bardzo szybko przekazują ściąganie podatków i składek komornikowi. Niestety ani odsetek, ani mandatu, ani opłat komorniczych nie zalicza się do kosztów działalności. W takich okolicznościach opłaty za pożyczkę mogą okazać się dużo niższe, niż te, które będzie chciał nałożyć urząd skarbowy. Wtedy warto policzyć, co się bardziej opłaca.

5. Obniżasz podatek

Odsetki od pożyczonej kwoty oraz opłaty czy prowizje za udzielenie pożyczki możesz zaliczyć do kosztów działalności. Dzięki temu zapłacisz niższy podatek dochodowy do urzędu skarbowego.

6. Pożyczasz pieniądze łatwiej i wygodniej niż w banku

Pożyczka ma tę przewagę nad kredytem, że zwykle można ją uzyskać dużo łatwiej, szybciej i wygodniej niż kredyt. Instytucje udzielające pożyczek wymagają przedstawienia mniejszej liczby dokumentów, niż ma to miejsce przy ubieganiu się o kredyt w banku. Na przykład klienci faktura.pl, którzy mają dobrą historię w serwisie, mogą, po pozytywnym przejściu weryfikacji, otrzymać pożyczkę w wysokości do 10 tysięcy zł na 3 lub 6 miesięcy. Opłata za jej udzielenie zaczyna się już od 33,30 zł netto, odsetki 0%, a umowa zawierana jest elektronicznie. Zasady udzielenia kredytu przez bank są dużo bardziej skomplikowane i często trudne do zrozumienia. Banki mają również wymagania co do rentowności przedsiębiorstwa, okresu prowadzenia działalności, zabezpieczeń. W faktura.pl pożyczkę mogą otrzymać nawet początkujący przedsiębiorcy.

Zaciągnięcie pożyczki może być dla Ciebie bardzo korzystne nie tylko wtedy, kiedy Twoja firma ma kłopoty, ale także wtedy, kiedy chcesz się rozwijać i inwestować w swój biznes. Krótko mówiąc, pożyczka jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, jeżeli uratuje Cię przed kłopotami, albo pozwoli zarobić więcej pieniędzy, a w dodatku policzysz, że Ci się zwyczajnie opłaca.

Sprawdź limit finansowy w faktura.pl

Pamiętaj jednak o tym, aby pożyczać z głową. Pożyczka to nie prezent, co oznacza, że po upływie umownego terminu, trzeba będzie ją spłacić. Dlatego nie warto się zadłużać, jeśli przewidujesz, że w przyszłości nadal nie będziesz miał pieniędzy. Łatwo wtedy zacząć zaciągać kolejne zobowiązania, aby spłacić wcześniejsze. Pożyczka to dobre rozwiązanie dla świadomych przedsiębiorców, którzy wiedzą, jak bezpiecznie korzystać z takich narzędzi finansowych. Wierzę, że jesteś jednym z nich.

Aneta Mikulska

EPMA Biuro rachunkowe